mirjana

Odgovara:
Mirjana Pejčiić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imam ženku šar peja, staru 10 meseci. Od 4. meseca na ušima, glavi, vratu i nogama javlja joj se crvenilo i to samo u proleće i leti. Posle nekoliko dana koža postaje crna i prilicno tvrda. Naš veterinar kaže da je reč o akantozi. Možete li mi reći nešto više o tome?

Unapred hvala. Mia

O: Acanthosis nigricans je stanje koje se karakteriše abnormalnim tamnim prebojavanjem kože. Primarno to je oboljenje pasa i postoji nekoliko razničitih formi i uzroka koji dovode do njenog nastanka. Postoje dve forme oboljenja. Primarna forma je genetski uslovljena i javlja se kod jazavičara. Sekundarna forma može imati nekoliko uzroka i može se javiti kod bilo koje rase i starosti pasa. Kod sekundarne forme nastaje mobilizacija pigmenta "melanina" u hronična inflamirana područja. Melanin je taj koji daje tamnu boju koži. Primarna forma oboljenja javlja se kod pasa ispod jedne godine starosti. Kod ove forme koža postaje tamna i javljaju se zadebljanja kože, razvija se seborea i sekundarne infekcije izazvane bakterijama i gljivicama.

Proces može zahvatiti velike regije na koži. Primarna akantoza ne može se terapirati, ali stanje se može kontrolisati steroidima, injekcijama melatonina i čestom upotrebom antiseboreičnih šampona. Ovakvo stanje je retko i dijagnoza se najčešće postavlja na osnovu pripadnosti određenoj rasi i biopsijom. Na osnovu vaših anamnestičkih podataka i prema dijagnozi koju je postavio vaš veterinar, verovatno je kod vašeg psa u pitanju sekundarna akantoza. Sekundarna forma akantoze se mnogo češće javlja.

Tamna prebojavalja kože nastaju zbog jednog od tri postojećih stanja:

1) trenje izazvano gojaznošću ili morfološkim anomalijama
2) edokrini disbalans koji uključuje hipotireoidizam, Kušingovu bolest ili disbalans polnih hormona
3) preosetljivost na hranu, inhalatorne ili kontaktne alergene (najčešće) Pored tamne pigmentacije sekundarnu akantozu prate hronični gubitak dlake i/ili češanje i ostali kožni problemi.

 

Tretman sekundarne akantoze se uglavnom sastoji od otklanjanja primarnih uzroka nastanka, npr. smanjivanje telesne težine, terapija hipotireoidizma i alergije. U većini slučajeva terapija steroidima u manjim dozama pomaže da se umanji inflamacija kože. Dokazano je da se u nekim slučajevima dodavanjem vitamina E stanje poboljšava.

 

U najvećem broju slučajeva stanje se poboljša kada se dijagnostikuje uzrok i pravilno tretira.

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak