Bordoška doga (karakteristike rase, ishrana i higijena)
Postavio ANA JOVANOVIĆ
Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Poštovani, imam štene bordoške doge staro 10 meseci. Pošto je to prvi put da imam psa (životinju uopšte), interesuje me šta bi bila ispravna ishrana. Prethodni vlasnik mi je dao uputstvo u vezi toga pošto sam psa dobila pre 3 nedelje. Naime, preporučeno mi je da ga hranim dva puta dnevno, kombinacija kuvanog testa ili pirinča ili prekrupe sa 300 grama skuvanog pilećeg mesa ili kupovne salame za pse. Meso i salamu mogu zameniti sa granulama (1,5 šolje od jogurta). Da li je to dovoljno? Takođe me interesuje koliko puta mesečno treba pas da se kupa (napominjem da ga držim u dvorištu) i šta podrazumeva redovna higijena ušiju? Mnogo hvala unapred! Dejana |
O: Bordeaux Bulldog, Dogue de Bordeaux, French Mastiff ili Bordoška doga je harmoničan, miran, znatiželjan i vrlo hrabar pas. Pripada jednoj od najstarijih francuskih rasa pasa.
Bordoška doga je rasa izrazito jake i mišićave gradje. Visina mužjaka se kreće između 60 i 70 cm, a visina ženke iznosi izmedu 58 i 66 cm. Mužjaci su težine od 50 kg, a ženke od 45 kg. Dlaka im je mekana, glatka i kratka. Boja je jednobojna, mahagoni ili žuta u svim nijansama, sa crvenom ili crnom maskom. Pojava bele boje dlake, na prsima, nije dozvoljena.
Ova rasa nema preteranu potrebu za kretanjem. Dovoljno je nekoliko šetnji dnevno na uzici, ako ih pustite nekoliko puta nedeljno da se bez uzice izluduju. Takođe, važno im je osigurati dovoljno vremena za igru. Oni ne laju puno i vrlo su odani svome vlasniku i njegovoj porodici. Kako se ovi psi izrazito vežu za svog gospodara, svaki nedostatak pažnje protumačiće kao kaznu.
U mladosti je veliki "proždrljivac" i treba mu puno hrane. Smatra se da ova rasa pasa potpuno završi rast i razvoj tek nakon dve godine, kada će se ujedno i smanjiti razigranost, a ljubimac postati mirniji. Inače, psi telesne mase među koje spada i ova rasa teže, kada odrastu, preko 45 kg, i na osnovu toga pripadaju gigantskim rasama.
Velike - Giant rase pasa karakteriše intenzivan rast za relativno kratko vreme pa npr. 50% svoje finalne težine pas dostigne već sa 5 meseci, a u periodu do 8 meseci koštani sistem je dosegao 80 - 90% konačne veličine kada se i mišićni sistem intenzivno izgrađuje. Druga faza rasta, koja traje od 8. meseca do 18 - 24. meseca, predstavlja u stvari fazu konsolidacije čitavog organizma i razvoj mišićne mase (to je u stvari faza telesnog sazrevanja psa).
Energetske potrebe u fazi intenzivnog rasta su povećane. Odgovarajuća ishrana, koja uzima u obzir sve specifičnosti ovih rasa pasa, može u velikoj meri da pomogne u smislu pravilnog rasta i razvoja psa. Hrana za velike i gigantske rase, za razliku od hrana namenjenih za male i/ili srednje pse, sadrži hondroitin i glukozamin, materije koje utiču na bolji kvalitet zglobnih hrskavica i na taj način štite lokomotorni sistem Vašeg šteneta /psa još od najranijeg uzrasta. Glukozamin i hondroitin deluju na strukturu vezivnog tkiva (tetive, ligamenti, zglobna hrskavica, diskovi) zaštitno.
Uvek je preporuka da psa hranite gotovim hranama superpremijum kvaliteta (Brit care, Royal canin, Hill's, Eukanuba, Alleva, Cibau, Trainer, Purina Pro Plan...), čime obezbeđujete harmoničan razvoj koštanog sistema i mišića zahvaljujući ravnoteži: energetska vrednost / količina proteina / kalcijum / fosfor.
Svaka od ovih hrana je klasifikovana prema uzrastu tj. telesnoj masi, i raspored i količina obroka je navedena na poledjini svakog originalnog pakovanja. U načelu hrane za štence se koriste do 1 do 8 - 9 meseca starosti, zatim se prelazi na hrane koje su namenjene juniorima (od 9 do 24 meseca starosti). Od 24 meseca do 6 godina preporučuje se hrana koja je namenjena odraslim psima, dok za pse od 6 godine se koristi hrana namenjena seniorima. Ovde napominjemo da postoje neznatna odstupanja koja zavise od robne marke hrane koju koristite.
Što se tiče količine dnevnih obroka, još jednom napominjemo da u zavisnosti za koju hranu se odlučite, zavisi i količina obroka koja je potrebna na dnevnom nivou. Na svakom originalnom pakovanju hrane, na poleđini je istaknuta tabela sa jasnim odrednicama o količinama hrane koje je neophodna psu na dnevnom nivou.
Dodatne i očigledne prednosti hrane superpremijum kvaliteta za velike i gigantske rase su te što obezbeđuju povećan nivo omega - 3 masne kiseline, DHA kiseline iz prirodnih izvora koja obezbeđuje optimalan razvoj retine i bolji vid, a važna je takođe za razvoj mozga, L - karnitin koji omogućava pravilan rast mišića i jače kosti. Esencijalne masne kiseline pomažu zdravu kožu i dlaku, antioksidanti jačaju imunološki sistem.
Da biste omogućili organizmu da pravilno dovrši svoj rast i da bi se ispoljio celokupan genetski potencijal po pitanju njegovog eksterijera, skrećemo Vam pažnju na hranu Brit Care, super premijum kvaliteta, koja je namenjena psima velikih rasa tzv. "Large Breed".
U nekim slučajevima dodatno dodavanje vitamina i minerala uz visokokvalitetnu ishranu premium ili superpremium granuliranim hranama može biti i kontraidicirano, odnosno izazvati neželjene posljedice, posebno kod velikih rasa pasa. Uz ishranu hranama komercijalnog kvaliteta (niži kvalitativni rang), uz dogovor sa veterinarom, mogu se koristiti dodaci ishrani u vidu vitaminskih i mineralnih dodataka.
Koža pasa u odnosu na druge domaće životinje ima neke specifičnosti, kako u anatomskom, tako i u fiziološkom smislu, a i odbrambena sposobnost kože pasa poseduje razlike. Koža pasa je tanka, meka, nežna, elastična i skoro uvek čista. U njoj se nalazi veliki broj lojnih žlezda, dok znojne žlezde u koži pasa ne postoje (nalaze se samo između prstiju na šapama). Iz dlačnih folikula izrastaju dlake koje čine krzno čija je glavna uloga da štiti mehanički i od hladnoće. Na njemu se može nakupiti velika količina nećistoće i raznih mikroorganizama. Znojne žlezde luče znoj, a na njegovu površinu se lepi kožni detritus i prljavština.
Pošto psi nemaju znojnih žležda, njhova koža je uvek čista. Lojne žlezde luče kožnu mast koja štiti ćelije epidermisa, sprečava njihovo isušivanje. Preteranim kupanjem se skida kožna mast koja štiti epidermis i time značajno smanjuje zaštita i odbrambena sposobnost kože, kao i njena fiziološka funkcija. Vremenom dolazi do stvaranja peruti, pojačanog opadanja dlake i stvaranja uslova za pojavu infekcije.
Iz svih ovih navedenih razloga, sasvim je dovoljno da se pas kupa 3 - 4 puta godišnje. Kupanjem se skida prirodna masnoća kože, pa kao što smo naveli, može doći do perutanja kože, ona postaje suva, lako puca i na taj način se smanjuje jedna od osnovnih funkcija kože, a to je njena zaštitna uloga. Skidanjem ovog zaštitnog sloja, stvaraju se povoljni uslovi za nesmetan prodor mikroorganizama u kožu i posledično za nastanak infekcija.
Kupanje može biti suvo i vlažno (klasično). Suvo kupanje se sastoji u tretiranju - posipanju psa suvim šamponima koji mogu biti u vidu spreja ili pudera (praha). Pas se ovim šamponima poprska i ostavi se da deluju oko 10 minuta, a zatim se pas iščetka.
Kada je u pitanju klasično kupanje, mora se voditi računa o vremenskim uslovima (godišnje doba). Ukoliko su to hladniji dani, psa posle kupanja ne treba izvoditi napolje i u svakom slučaju najbolje je da se kupanje obavlja u večernjim časovima.
Pas se kupa mlakom vodom (voditi računa da voda ne uđe u ušni kanal). Prvo se pas nakvasi, a zatim se nanese neki od blagih šampona, blago utrlja, a zatim temeljno ispere vodom. Nakon kupanja psa posušiti peškirom i smestiti na neko toplije mesto dok se ne osuši.
Medjutim, ukoliko Vaš pas dosta vremena provodi napolju i / ili se često prlja, u našoj ponudi možete pronaći šampon (VIRBAC) kojim je moguće vršiti svakodnevno kupanje jer formula ovog šampona ne iritira kožu i ne sadrži mirise koji mogu smetati psima.
OZNAKE: