Milan Milanovic v3

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Hteo bih da kupim kovrdžavog bišona, ali nikada do sada nisam imao psa jer živim u stanu. Da li možete da mi objasnite po čemu se razlikuje cena psa i varira od 150 do 300e? Gde i kako je najbolje kupiti psa? Da li je preko interneta sigurno? Da li možete da mi pojasnite kako da ga negujem od prvog dana? Koliko često treba da se šiša i kupa? Koja je najbolja hrana za njih? Od kojih bolesti najčešće mogu da obole i kako da se leče? Da li je pogodno za njih da žive u stanu i šta im je sve potrebno? Unapred zahvalan. Veljko


O: Kovrdžavi bišon je pas male veličine, kompaktnog izgleda, pokriven krznom bele boje, odnosno dlaka je dugačka i kovrdžava, stoji uspravno i zbog toga je potrebna velika briga i svakodnevno četkanje dlake.


Ova rasa ne spada u preaktivne pse, u mnogome je vezan za vlasnika i željan društva cele porodice. Unutar stana uvek je uz svog vlasnika i vrlo je neraspoložen ako vlasnik ne pokazuje pažnju prema njemu. Dobro se slaže sa ostalim kućnim ljubimcima (ukoliko ih imate), a poraste 27 - 30 cm, težine 2,5 - 4 kg.

Vrlo je zdrava i otporna rasa, pogodan za život u stanu, voli šetnju i živi oko 14 godina. Više o rasi kovrdžavog bišona možete pročitati u tekstu koleginice Aleksandre Todosijević „Kovrdžavi bišon“.


Koliko je lak za vaspitavanje, toliko je teško održavati njegovu gustu dlaku. Često se za njih kaže da su psi koji se ne linjaju, što naravno nije tačno. Ako se redovno ne četka odbačena dlaka se mrsi i ostaje u dlaci i tako se prave ućebotine. Već kao štene, potrebno ga je četkati svaka dva dana čak i onda kada mislite kako to nije potrebno. U dosledno vaspitanje spada i stvaranje efekta navike. Zato će četkanje kasnije doživljavati kao nešto prijatno. Oko sedmog meseca ćete primetiti kako mu se dlaka brzo ućeba. U tom periodu koji moðe da traje više meseci, treba ga četkati svaki dan. Tada nega uopšte neće biti problem.


Trebali biste ređe da ga kupate jer on nema tipičan pseći miris, čak ni kada je mokar, ali svakako da postoje preparata sa kojima se može i češće kupata, na svakih mesec dana, ali morate koristite neke od šampona za češću upotrebu. Ali ukoliko živite u gradu svakako očekujte da uprlja svoje krzno. Pre kupanja ga treba dobro isčetkati. U krznu ne sme da bude ni jedan čvor, jer ukoliko ga ućebanog stavite u vodu, čvorovi će postati još čvršći. Najkritičnija mesta su iza ušiju, na bradi i nogama, pa na njih treba obratiti više pažnje. Uši nakon kupanja obavezno je očistiti. Ne treba ga šišati kao pudlu - što mnogi rade, on ima svoju frizuru. Iako bišon po standardu treba da ima dugu dlaku, ukoliko ne odlazi na izložbe, najbolje ga je ošišati. Šišanje se preporučuje svakih mesec do dva meseca kako bi u svakom trenutku imali urednog psa, pa imao kraću ili dužu dlaku. U suprotnom prave se ućebotine koje ne samo sto su ružne, nego su opasne i po zdravlje Vašeg psa. Koža ispod ućebotina strada i stvaraju se rane.


Više o negi kože i dlake kod kovrdžavog bišona, ali i o odabiru igračaka za ovu rasu pisala je koleginica Mirjana Pejčić pod naslovom „Kovrdžavi bišon – higijena i nega kože i dlake, izbor igračke i ishrana“.

U male pse (mini) svrstavamo pse koji kao odrasli imaju telesnu težinu između 1 i 10 kg. Ovoj kategoriji pripada i pas koji će uskoro doći u vaš dom. Psi malih rasa veoma intenzivno rastu tokom prvih 6 meseci života. U proseku dobijaju po 20 g u telesnoj težini dnevno i do 10. meseca života, kada se završava njihov telesni razvoj, uvećaju svoju težinu sa rođenja 20 puta. Zbog toga njihova hrana mora biti energetski veoma bogata.

Moj vam je savet da Vaše štene hranite nekom od hrana iz super premium programa za štence malih rasa. To je hrana koja se proizvodi od vrhunsko kvalitetnih sirovina. Ona je najiskoristivija za organizam psa, pa uz manje količine konzumirane hrane omogućava zadovoljenje svih potreba organizma kako u rastu i razvoju, tako i u odraslom uzrastu. Zbog svog kvaliteta i visoke energetske vrednosti, ova hrana se daje u manjm dnevnim količinama u odnosu na druge hrane, tako da i u potpunosti opravdava cenu.

Ono što je karakteristično za pse malih rasa je da se kod njih često javljaju problemi sa zubima, što je konzumiranjem ove hrane svedeno na najmanju moguću meru, jer je granula svojom veličinom i oblikom prilagođena njihovoj maloj vilici i njenim konzumiranjem dolazi do mehaničkog odstranjivanja zubnog plaka. Mali psi ne asimiliraju dobro proteine iz digestivnog trakta. Posledica je mekana i voluminozna stolica. Da bi se to olakšalo potrebno je osigurati proteine koji su visoko svarljivi, čime se kompenzuje njihova nedovoljna asimilacija iz crevnog sadržaja. Rezultat je bolja konzistencija fecesa i manji intenzitet neprijatnog  mirisa.


Trenutno iz Petit programa za štence u ponudi imamo Puppies with extra w3-chicken with rice low grain, piletina sa niskim sadrzajem zitarica. To je visoko kvalitetna hrana posebnog ukusa i visoke svarljivosti, jača imunološki sistem i razvija muskulaturu. Koristi se za ishranu štenaca od 4 nedelje dana do 12 meseci starosti. U početku je omekšajte u toploj vodi nekoliko minuta pre hranjenja i preporučenu količinu hrane prema težini psa u kilogramima podelite u 3 - 4 dnevna obroka.


Potrebno je napomenuti da prelazak na novu hranu mora biti postepen odnosno u toku par dana, tako što smanjujete količinu hrane koju je do tada jeo, a postepeno povećavate količinu nove hrane.  Pored ove u ponudi Pet centra možete pronaći i druge viskoko kvalitetne hrane kao sto su Alleva, Brit Care, Royal Canin, Belcando itd. Više o ishrani pisala je koleginica Mirjana Pejčić, „Štene bišona (Bichon Bolognese)“.

Ukoliko planirate da štene držite u dvorištu bez Vašeg nadzora i u ekstremnim letnjim i zimskim uslovima ovaj pas nije pravi izbor, s obzirom da ovakvi uslovi ne pogoduju ovoj vrsti psa. Veoma brzo i lako se prilagođava načinu života svojih vlasnika i dobro prihvata život i u kući i u stanu. Ali bez obzira na veličinu Vašeg stana psa je ipak potrebno redovno izvoditi napolje. Naročito ćete morati da budete uporni sa šetnjom u periodu kada se pas navikava da vrši nuždu napolju. To podrazumeva da ga šetate oko 6 puta dnevno, a kada odraste onda je preporučljivo da ga šetate 3 puta dnevno.

Štene se tokom razvoja mora pravilno hraniti, tretirati protiv kožnih i crevnih parazita i vakcinisati protiv psećih zaraznih bolesti. Osnovne informacije o pravilnoj nezi i brizi šteneta možete pročitati u okviru naše rubrike „Moj ljubimac“.

Savetujem Vam da se pre odabira šteneta dobro raspitate o odgajivaču, da ih posetite nekoliko puta pre odabira šteneta, dobro pogledajte roditelje štenaca, uslove u kojima su odgajani i naravno povedite sa sobom nekog ko ima više iskustva u kinologiji. Ne savetujem kupovinu preko interneta u smislu da se odlučite za kupovinu psa koga niste predhodno videli.

Prilikom odabira šteneta morate obratiti pažnju na njegovo ponašanje (veselost ili snuždenost), pokretljivost, boju i sjaj dlačnog pokrivača, apetit, izgled spoljašnjih vidljivih sluznica (oči, nos, usta). Takođe bi trebalo da se raspitate kod vlasnika pasa-roditelja od kojih su bolesti oboleli ili ne, kako ih hrane, kako održavaju dlaku, kakvi su oni bili u periodu odrastanja (da li su lako učili ili su bili tvrdoglavi), koliko dnevno ih treba šetati ili istrčavati, kakvi su u kontaktu s malom decom i gostima u kući, da li su alergični na određenu hranu ili lekove...

Svaka porodica ima svoje potrebe, rasporede, ličnost, zdravstvene probleme, ograničeno slobodno vreme i prostor. Ako ste svesni svega toga i spremni da u tu "šemu" dodate još jednog četvoronožnog člana, ne bi trebalo biti problema oko odgoja i brige psa. Bitno je odabarati rasu koja će se lako uklopiti u Vašu o porodicu i način življenja.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak