Milan Milanovic v2

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam mužjaka i ženku rase Cane Corso. Zanima me kolika bi trebala da bude težina štenaca odmah nakon okota, kako bih mogao da imam bolji uvid u njihov kvalitet. Nikola

O: Cane Corso  (Italian Mastiff, Cane Corso Mastiff) je pas poreklom iz Italije. To je velik - krupan, kompaktan i mišićav pas, jake konstitucije, a ujedno inteligentan,  izdržljiv, hrabar i odan pas.

Mužjaci dostižu visinu od 64 – 68 cm i težinu u odraslom uzrastu od 45 – 50 kg, a ženke visinu od 60 – 64 cm i težinu od 40 – 45 kg. Leđa su im ravna, široka i veoma mišićava. Ima razvijen grudni deo. Rep je postavljen prilično visoko.

Značenje imena CORSO nije sasvim poznato. Najverovatnija hipoteza je ona koja ukazuje na grčko poreklo imena: KORTOS = zid, a iz latinskog: COHORS = čuvar dvorišta.

Rasa Cane Corso postoji postoji veoma dugo i održala je određene karakteristike tokom vremena. Cane Corso se održao kroz prirodnu selekciju tokom vekova. Govorimo o teškim vremenima kada je uspeh rase zavisio isključivo od njegove sposobnosti da služi kao radni pas, pa je izbor oko odgajanja i čuvanja psa bio čisto ekonomske prirode. Cane Corso, rasa kojoj se danas divimo, je najbolji dokaz teorije koja kaže da kada rasa pokazuje određene morfološke karakteristike i ponašanje u vezi sa zadatkom koji se od psa te rase očekuje da izvrši, onda ta rasa pokazuje harmoniju forme i balansiranog i ujednačenog karaktera.

Modernizacija agrikulture, smanjenje razmnožavanja divljači i upotreba oružja smanjila je potrebu za tradicionalnom upotrebom Cane Corsa. Iz ovih razloga se broj pasa ove rase drastično smanjio od Drugog svetskog rata pa do današnjeg dana. Početkom 70-tih godina situacija je bila zabrinjavajuća. Broj se smanjio na toliko da je samo ostalo onoliko koliko da predstavlja rasu.

Psi ove rase imaju stabilan i izrazito zaštitnički karakter. Veoma je odan porodici i teritoriji i pokazuje nepoverljivost prema strancima. Iz tih razloga, kao i kod drugih velikih rasa potrebna je rana socijalizacija. Psi koji pripadaju ovoj rasi se veoma lako treniraju.

Dve osnovne boje dlake pasa ove rase su crna i žuto – smeđa. Tokom razvoja genskim kombinacijama nastale su i siva, svetlo siva, svetlo i tamno žuto-smeđa i tigrasta na sivoj ili žuto-smeđoj osnovi. Što se tiče nege dlake, ovi psi nisu mnogo zahtevni. Sasvim je dovoljno da se u periodu intenzivnog linjanja gumenim rukavicama, koje se koriste za češljanje kratkodlakih pasa, otkloni mrtva dlaka i omogući pravilna izmena krzna. Sa zdravstvenog aspekta boja dlake ove rase nije toliko važna.

Telesna masa tek rođenih štenaca zavisi od rase odnosno kategorije pasa. Psi malih rasa (rase čija telesna masa u odrasloj dobi ne prevazilazi 10 kg) rađaju se sa par stotina grama. Psi malih rasa veoma intenzivno rastu tokom prvih 6 meseci života. U proseku dobijaju po 20 g u telesnoj težini dnevno i do 10. meseca života, kada se završava njihov telesni razvoj, uvećaju svoju težinu sa rođenja 20 puta. Zbog toga njihova hrana mora biti energetski veoma bogata.

Ako imate štene srednje ili velike rase, telesna masa novorođenih štenaca iznosi od nekoliko stotina grama do  kilograma.

Telesna masa zavisi i od konstitucije organizma, koja je genetski determinisana, pa stoga različiti psi imaju različitu telesnu masu pri rođenju,naravno da masa štenaca zavisi i od ishrane majke u graviditetu, a kasnije i od količine i kvaliteta kujinog mleka.

Veoma je važno da su novorođeni štenci vitalni, a kvalitetnom negom i ishranom postići ćete adekvatan i pravilan razvoj štenaca.

Posebno na početku morate pratiti povećanje telesne mase i napredak u odnosu na drugu štenad. Onim štencima koji sporije napreduju u odnosu na drugu štenad treba posvetiti posebnu pažnju - ponuditi im kvalitetniju hranu, redovno čistiti od parazita itd.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak