Crvenouha kornjača - akvaterarijum i upala
Postavio MIRJANA PEJČIĆ
Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam crvenouhu kornjaču staru 9 meseci. Kako je definitivno prerasla svoj akvarijum od 20 litara pravim joj novi, od najmanje 50 litara, pa želim da pitam da li je optimalna oprema grejač koji već imam, eksterni filter umesto internog jednodelnog, uva uvb neonka odgovarajuce jacine kao i spot sijalica za grejanje kopna, dno posuto oblucima kao i kopno koji bi stajalo na tim kamenčićima. I kako je u starom akvarijumu dobila upalu očiju mislim da tih problema neće biti sa eksternim filterom. Ovu smo tretirali sa hloramfenikolom i povremeno kamilicom i sada je upala skoro prosla. Hhteo sam da pitam da li joj za ispiranje očiju mogu koristiti kapi 3% rastvora borne kiseline koje sam dobio u apoteci? Marko |
O: Izbor opreme koji ste naveli je odgovarajući za Vaš novi akvaterarijum, osim što mislim da je ipak bolji izbor potapajući unutrašnji filter, koji je plastičan i mala je mogućnost da dođe do mehaničkog oštećenja istog, a zadovoljiće potrebe filtracije vode u akvaterarijumu. Što se tiče "toplog kamena" (heating rock), zaista se koristi za lokalno zagrevanje terarijuma u kojima se drže gmizavci.
Ako se radi o lokalnoj infekciji oka, terapija se sprovodi antibiotskim mastima i kapima lokalno. Pre primene leka oči je potrebno isprati (a najbolje je da se oči ispiraju fiziološkim rastvorom). Bitno je da kornjača nakon aplikacije masti ili kapi boravi bar 15 minuta van akvaterarijuma, da se lek ne bi isprao u vodi. Od antibiotskih masti za oči možete koristiti Gentamicin mast za oči.
Važno je da se ne koriste, ukoliko nisu neophodni, preparati koji sadrže kortikosteroide (kao što su to Dexamethason-neomycin kapi) jer često mogu da dovedu do oštećenja oka, a posledično i vida.
OZNAKE: