Odgovara:
Miloš Lukić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

 

 

P: Imam dobermana starog četiri mjeseca. Od malena ga učim poslušnosti, vodim ga među druge pse i ljude, puno se igram s njim i nikad nije sam. Vrlo mi je privržen i uvijek me prati i jako dobro sluša. Dobar je s ljudima i svakog pušta u kuću. Ipak nešto me malo zabrinulo. Naime u posljednje vrijeme je počeo glasno lajati i režati kada mu nešto nije po volji. Npr. netko jede i on želi jesti pa počne lajati, ja odlazim iz dvorišta i ne želim mu otvoriti vrata i on laje. Mi smo mu od početka dali do znaja tko je gazda, nismo ga tukli nikada.Pročitao sam da dobermani oko 4.-5 . mjeseca obično pokušavaju postići nešto lajanjem i režanjem ali da nakon nekog vremena shvate da tako neće ništa postići.

Ja ga malo protresem za vrat kad zalaje na mene i onda prestane ili ga jednostavno ignoriram i onda ljuto ode ali se ubrzo vtati miran. Bio bih vam zahvalan kad bi mi rekli dali je ponašanje  mog dobermana normalno u tim situacijama i dobi, i da li postupam ispravno pri načinu kažnjavanja.
Ako ne molio bih vas za savijet. Hvala!

O: Pas  laje kako bi privukao pažnju, komunicira ili izražava uzbuđenje. Lavež ne sadrži toliku količinu informacija kao što to ima ljudski govor ali ipak sadrži više od same buke. Učestali tipovi lajanja  pasa su: upozoravajući lavež - pas laje kako bi Vas upozorio da je video ili čuo nešto neuobičajeno; odbrambeni lavež - pas laje kako bi nešto čega se boji ili mu se ne sviđa oterao; lavež pažnje - pas laje kako bi pridobio Vašu pažnju; nervozni lavež - pas laje kada je zbunjen, frustriran ili pod stresom; lavež iz dosade - laje kako bi zabavio sam sebe.

Kao s većinom problema, najbolje je započeti posetom veterinaru. Reakcije na glasan zvuk mogu biti posledica zdravstvenog problema, urođenog ili stećenog vrlo osetljivog ili ne naročito dobrog sluha. Ako je čulo sluha vrlo osetljivo, zvuk može zvučati toliko glasno da boli. Ako je sluh oslabljen, na nagli zvuk koji čuje, pas može reagovati strahom. Ako postoji medicinski problem i izlečiv je, možda će to biti dovoljno za rešavanje problema.

Treba napomenuti kako svako lajanje nije simptom nekog već postojećeg problema. Ponekad je jednostavna komunikacija ("Neko je napolju!", "Hoću i ja sa tobom", "Gladan sam"). Prvo, slušajte Vašeg psa i prepoznajte problem. Zatim, utvrdite da li je lajanje primeren odgovor psa na spornu situaciju. U nekim situacijama, naravno, lajanje je sasvim prihvatljivo. Ako pas nastavlja sa lajanjem i nakon što je dobio znak da prestane ili da radi nešto drugo verovatno laje radi pridobijanja pažnje. U tom slučaju jedan od najefektivnijih načina da se spreči neželjeno ponašanje je odmaknuti predmet njegove pažnje.
a
Psa možete naučiti da laje na znak, ali i da bude miran na znak. Uklonite moguće podsticaje neželjenog lajanja. Lajanje je na žalost, ponašanje koje je samo-podsticajuće tako da čekanje da nestane samo po sebi čak i kad se podstičete drugo ponašanje je često bezuspešno. Pokušajte da shvatite razlog lajanja i što ga podstiče. Svaki uzrok koji je  rešiv, rešite. Koristite pozitivne metode učenja kako bi ispravili ponašanje. Za pse je verovatnije da će lajati zbog nervoze i stresa nego bez razloga, tako da kazna često uzrokuje podsticanje ciklusa lošeg ponašanja. Umesto toga, uzmite u obzir: ponavljanje izloženosti stimulansu (automobili, stranci) smiruje psa i uverava ga da ostane miran. Ometajte njegovu pažnju - kad se dogodi stimulans, ponudite poslastice, obasipajte pažnjom, radite nešto što će okupirati misli Vašeg psa ili podsticati poželjno drugo ponašanje. Ispravite druga dominantna ponašanja - psi često laju ako veruju da su odgovorni za čopor. Neka mu bude jasno da ste Vi glavni i da se ne treba brinuti.

Budite dosledni. Svaki put kad je pas miran kad bi inače prekomerno lajao nagradite ga poslasticom ili pažnjom. Kad laje odrešito mu kažite da bude miran. Imajte na umu da je pas član porodice pa ako laje kada Vi odlazite (verojatno bi i on išao sa Vama) smestite ga u kuću ili neki drugi prostor i ostavite mu mnoštvo igračaka za igru i zabavu. Sklanjanje psa od njemu atraktivne situacije i kontrolisanje njegove pažnje je jedan od najdelotvornijih i najsigurnijih metoda uspostavljanja discipline kod pasa. Ne koristite fizičke kazne jer one mogu još pogoršati agresiju. Izbegavajte nagle pokrete ruku i kretanja koje bi mogao shvatiti kao pretnju.

Pokušajte sa ovim metodama, a ukoliko se ponašanje ne popravi kroz period od nekoliko nedelja preporučujem da u dogovoru sa profesionalnim dreserom psa uključite u neki od kurseva dresure. Trening je izuzetno koristan za obuzdavanje i kontrolu agresivnog ponašanja. Adekvatna socijalizacija i kursevi su od velike koristi. Psi prvenstveno zavise od okoline, a na agresivno ponašanje genetika ima vrlo malo uticaja. Takvi kursevi više uče vlasnika o treniranju nego psa kako da se ponaša.

 

Možete pogledati naš asortiman za odgoj pasa.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak