Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imam štene Američkog staford terijera starog 2 meseca. Lepo napreduje, ali u zadnje vreme sve više teži ka francuskom i kravljem stavu, koji nije prihvatljiv za ovu pasminu kako mi je rekao jedan odgajivač. Rekao mi je  da nije ništa strašno i posavetovao  me da u ishranu dodam kalcijum tablete. Da li Vi, kao stručno lice to potvrđujete ili ne. I koje bih tablete uzeo, kako bi mu noge ojačale? Marko

O: S obzirom da je Vaš pas štene i da je još godinu dana telesnog razvoja pred njim, preporučila bih Vam da koristite što kvalitetnije (po mogućstvu superpremijum) hrane.

Na taj način bi mu pored vitamina bile obezbeđene i ostale materije koje imaju ulogu u rastu i razvoju. Najvažnije grupe materija su proteini (kvalitetnije hrane imaju biološki vredne proteine, tj. većina aminokiselina nakon razlaganja proteina se ugradi u protein tela; stvaranjem novih tkiva organizam raste i razvija se), ugljeni hidrati (energetske materije) i masti (energetske materije, ali i nosioci važnih vitamina i esencijalnih masnih kiselina).

Ukoliko koristite kvalitetne hrane (superpremium kvaliteta), bez dodataka kuvanog obroka, nadoknada vitaminsko - mineralnih suplemenata nije neophodna, a organizam će se pravilno razvijati.

Za Vaše štene bih preporučila Brit Care hranu (Puppy do trećeg meseca, a zatim  Junior Large Breed). Ova hrana obezbeđuje optimalan rast i razvoj, a samim tim prevenira nastanak poremećaja koji mogu biti vezani za neadekvatnu ishranu. Pogrešan stav nogu može biti i nasledan i u tom slučaju se malo toga može uraditi.

Pored pravilne ishrane, bitno je da pas ima dovoljno vežbe i da nije gojazan. Velika telesna masa, koju nedovoljno okoštao skelet ne može da podrži, izaziva krivljenje kostiju i popuštanje zglobova, što može dovesti do trajnog poremećaja. Redovna vežba održava telo u dobroj kondiciji, održava tonus mišićnog tkiva, tetiva i ligamenata i obezbeđuje pravilan stav ekstremiteta.

Ukoliko se odlučite za ishranu šteneta hranama lošijeg kvaliteta ili kuvanom hranom, vitaminsko mineralni dodaci su neophodni, kako bi se obezbedio pravilan rast i izbegle hipovitaminoze i bolesti izazvane poremećenim prometom minerala.

Savetovala bih Vam da se konsultujete sa veterinarom tokom naredne posete, kako bi procenio da li se zaista radi o pogrešnom stavu ili je to fiziološki stav za mlado štene.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak