Gljivična infekcija kod kunića i zamoraca
Postavio ANA JOVANOVIĆ

Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam patuljastu zečicu staru godinu dana. Pre par dana sam primetila da joj fali dosta krzna na desnoj strani tela. Skroz joj se vidi koža na toj strani, a na drugoj strani je sve normalno. Zec normalno jede i pije vodu. Jako sam zabrinuta. Ne znam da li zečica može sama da počupa sebi toliko krzna ako traži zeca. Molim vas da mi odgovorite. Hvala unapred. Mima O: Promene koje opisujete mogle bi biti posledica gljivične infekcije koja nije retkost kod kunića i zamorčića. Postoji nekoliko različitih vrsta gljivica koje uzrokuju dermatofitozu kod kunića među kojima je najčešća Trichophyton mentagrophytes.
Gljivice se obično nalaze na životinji, ali i njenom okruženju. Spore koje se tako sa životinje prošire u okolinu mogu tu da prežive i do 18 meseci. Najčešćim izvorom ove infekcije smatraju se mačke i drugi bolesni kunići. Oni mogu biti asimptomatski nosioci i tako širiti infekciju, a da ne pokazuju nikakve znakove bolesti. Gljivice se mogu prenositi direktnim kontaktom ili putem zaraženih predmeta. |
Oboleli kunići obično imaju okrugla područja bez dlake na kojima je koža dosta suva i ispucala. Ove promene najčešće počinju na glavi, nogama i stopalima. Mogu se, takođe, proširiti i na ostale delove tela, i tada se može javiti i crvenilo i svrab. Ako se životinja češe, na taj način dodatno iritira kožu i omogućava nastanak sekundarne bakterijske infekcije.
Dijagnoza gljivične infekcije postavlja se na nekoliko načina među kojima je najpopularnija pretraga sa Wood-ovom lampom. Na taj će način, nakon što se izlože Wood-ovoj lampi, neke vrste gljivica fluorescirati. Ipak, smatra se da preko 50% njih ipak neće fluorescirati što ovu metodu zapravo čini dosta nepreciznom i nesigurnom. Druga metoda je da se iščupa nekoliko dlaka sa dela promenjenog područja i pogleda pod mikroskopom. Na ovaj način može se dijagnozirati 40 – 70% infekcija. Ipak, najsigurnija i najtačnija metoda za dijagnozu je uzimanje brisa kože i nasađivanje kulture.
|
OZNAKE: