Gušenje žicom
Postavio ANA JOVANOVIĆ
Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Juče se moj pas umotao se u neku žicu i došlo je do gušenja. Stigao sam u poslednjem trenutku da ga oslobodim, prvih sat vremena nisam bio siguran hoće li preživeti, posle nekih dva sata je uspeo da ustane, bio je dezorjentisan, pio je vode, povraćao 3 puta, ali sam jutros video da je ponovo povraćao i krv još par puta. Star je 4 godine, rase NKD. Molim Vas recite mi šta da radim, Saša O: Prilikom obmotavanja žice oko vrata psa, dolazi do smanjenog ili onemogućenog udisaja, što izaziva osećaj gušenja. Panično trzanje psa dovodi do povrede mekih tkiva i hrskavica larinksa i traheje. |
Prilikom udisaja, vazduh prolazi kroz nosne šupljine, larinks, traheju, bronhije, bronhiole i alveole gde se vrši razmena gasova.
U vratnom delu se nalaze larinks i traheja, anatomske strukture koje su u najvećem procentu sagrađene od hrskavice, koja obezbeđuje nesmetanu pasažu vazduha. Ipak, hrskavica nije dovoljno jaka da izdrži pritisak obmotanog stranog tela oko vrata psa, pa stoga dolazi do povreda (edem i sitna tačkasta krvarenja u sluzokoži, ili čak pucanje hrskavice), što vrši nadražaj na okolne receptore (bol, povraćanje) i sprečava pravilnu pasažu vazduha.
Ove povrede izazivaju šumove pri disanju, povraćanje, nelagodnost, nemir. Pas nema apetita, otežano pije vodu, ukoliko trpi nedostatak kiseonika (usled suženja disajnih puteva uzrokovanih edemom sluzokože), javlja se i cijanoza (plavetnilo sluzokoža), pospanost, nezainteresovanost.
Povrede koje nastaju mogu biti izražene u većem ili manjem stepenu, a mogu se primetiti i na koži, u vidu edema kože i tačkastih krvarenja.
Poseta veterinaru je neophodna zbog sanacija povreda, pa apelujem na Vas da svome psu pružite veterinarsku pomoć što pre.
OZNAKE: