Hromost (šepavost) kao posledica zapaljenja nerava
Postavio MIRJANA PEJČIĆ
Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Prije desetak dana postalo je primjetno hramanje kod mog psa. U pitanju je 2 i po g. star bokser, aktivan sportski tip, 34 kg. Smješten kod nas u stanu. Počelo je sa lijevom zadnjom nogom na kojoj se gornji dio šape podvlačio ispod tako da trlja zemlju. Pas nije pokazivao nikakve druge simptome niti je imao bolove na dodirivanje. Jede normalno (osim što sam smanjio porcije zbog nekretanja). Lokalni veterinar je odredio terapiju sa movalisom i vitaminom B, mirovanje i to ništa nije pomoglo nego je nakon desetak dana slabost prešla i na drugu nogu koja je dotad bila zdrava. Cijeli zadnji dio tijela sada pada i pas ne može normalno ići uz stepenice, vršiti nuždu i skakuće pri kretanju. |
Snimci kukova i koljena nisu pokazali ništa loše. Da li je u pitanju pareza ili neka prolazna upala, po vašem mišljenju?
Hvala, Dragan
O: Svaka smetnja u normalnoj upotrebi ekstremiteta koja se manifestuje kao nepravilnost u stanju kretanja, kao i u stanju mirovanja - naziva se hromost.
Postoji više različitih uzroka koji dovode do pojave hromosti: upala u području kože, fascija tetiva, tetivnih ovojnica, ligamenata, kostiju, zglobova, limfnih čvorova, nerava, hrskavica, zatim zbog mehaničkih smetnji – kontrakture mišića, tetiva, ligamenata, ankiloza zglobova, lom kostiju, zatim usled paralize nerava, paralize mišića ekstremiteta, tromboza većih krvnih sudova.
Pregled na hromost je veoma važno uraditi kako bi locirali i detektovali problem. Ovaj pregled podrazumeva detaljnu anamnezu, inspekciju, palpaciju, dijagnostičke injekcije, rentgenski pregled, ultrazvučni pregled.
Postoje šepavosti različitog intenziteta i one koji su manjeg stepena mogu proći same od sebe posle određenog perioda mirovanja. Manja uganuća, istegnuća ili povrede mišića su najčešći problemi.
Zapaljenje perifernih nerava sa pojavom pareze i paralize dosta je često oboljenje pasa, a nastaje kao posledica zapaljenja i oštećenja nerava. Mogu biti primarna i sekundarna, a mogu nastati kao posledica zapaljenja centralnog i perifernog nervnog sistema, usled trauma, pri udaru i prelomu kostiju, pri nagnječenjima ... Ova oboljenja mogu nastati i pri delovanju organskih, hemijskih i bakterijskih otrova i noksi. Posebno treba istaći česta zapaljenja nerava ekstremiteta (n. ischiadicus, tibialis i fibularis na zadnjim nogama) kod fokalnih tonzilarnih infekcija pasa, pri čemu se javlja remitirajuća šepavost.
Zapaljenje nerava može nastati sekundarno, posle preležanih virusnih infektivnih bolesti pasa. Zapaljenje perifernih nerava obično dovodi do pareze i paralize. Ova zapaljenja najčešće nastaju kao posledica trauma, nagnječenja, jakih krvarenja u predelu nerava, kod hematoma, tumora, kalusa, proliferacije koštanog i vezivnog tkiva.
Zapaljenje perifernih nerava može nastati kao posledica intoksikacija (alimentarnih i hemijskih), bakterijskih, a posebno kod virusnih infekcija i avitaminoza (fokalni tonzilitis, encefalomijelitis, štenećak...), kao i za vreme samih oboljenja.
Kod zapaljenja Plexus sacralis zapaža se nesiguran i trapav hod zadnjih nogu, addukcija zadnjih nogu i atrofija muskulature sapi. Kao posledica zapaljenja nervusa ischiadicusa javlja se nemogućnost fleksije kolenog zgloba i skoro svih zglobova zadnje noge, usled čega su prsti šape flektirani, a ceo ekstremitet opušten, zbog čega pas vuče zadnje noge sa flektiranim prstima. Kod zapaljenja nervusa tibialisa dolazi do flektiranja skočnog zgloba zbog čega hod zadnjih nogu postaje trapav.
Lečenje zapaljenja nerava zavisi od uzroka koji je doveo do zapaljenja, bolje reći - treba lečiti primarno oboljenje, odnosno ako su uzrok bakterijske nokse i bakterijski toksini treba davati antibiotike. Pored njih indicirano je i davanje vitamina B-kompleksa.
Predlažemo da pogledate sledeći artikal.
Hromost može takođe nastati kao posledica problema sa zglobnom hrskavicom o čemu smo više pisali ovde.
Lečenje ortopedskih problema podrazumeva primenu lekova protiv bolova - NSAIL (nesteroidni antiinflamantorni lekovi). Od lekova iz ove grupe u ponudi imamo Rimadyl i Metacam. Neophodno je naglasiti da se oni mogu kupiti jedino uz veterinarski recept. U tom slučaju je potrebno i ishranu prilagoditi nastalim problemima (dijetetskom hranom za ovu vrstu problema - J/D Hill’s, Mobility - Royal canin, različiti dodaci hrani). Ukoliko su indikovane provode se i hiruške intervencije i fizikalna terapija.
OZNAKE: