mirjana

Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

  

P: Pre dva dana sam primetila kako moj patuljasti kunić ima problema sa nogom i kako ne skače i ne staje na nju. Bili smo kod veterinara koji je rekao da je u pitanju zglob i stavio je gips, bez rtg snimanja. Veterinar nam je napomenuo kako je bolje stavit gips, nego da se stvori tzv. lažni zglob. Molim Vas za Vaše mišljenje.

Zahvaljujem na odgovoru. Maja

O: Imobilizacija određenog dela tiela vrši se nakon preloma, iščašenja i opsežnih rana različitog porekla. Svrha imobilizacije je mirovanje, koje je potrebno za procese reparacije i koje omogućava zadržavanje fragmenata u potrebnom položaju (ako se radi o prelomu). Koju vrstu imobilizacije je najbolje primeniti u konkretnom slučaju, može odrediti samo veterinar koji pregleda životinju. Ukoliko se radi o prelomu osnovna načela lečenja su anatomska repozicija (postavljanje polomljenog dela u poziciju pre loma) kao i potpuna imobilizacija. To se postiže tzv. konzervativnim lečenjem ili operativnim spajanjem polomljene kosti. Cilj je omogućiti optimalno stvaranje koštane mase koja će zatvoriti defekt i omogućiti dotadašnju funkciju.

Fiksacija omogućava mišićnu relaksaciju, prenos sile opterećenja mimo prelomlene kosti te onemogućava pomeranje. Kod malih životinja gotovo svi prelomi dobro zarastaju (osim kičme), a sam proces zarastanja traje 3 - 4 nedelje. Ukoliko delovi kosti ekstremiteta i nisu fiksirani, kost će - naravno početi da zarasta, ali ishod nije uvek povoljan. To znači da je moguće da kosti zarastu pod različitim nepovoljnim uglovima, da se u slučaju problema vezanih uz lomove u predelu zglobova (uz iščašenja) formiraju tzv. lažni zglobovi i dr. Sve to organizam donekle može kompenzovati, ali ako su promene nastale na funkcionalno važnijim pozicijama nastaće trajne smetnje u kretanju.


Iz ove perspektive, nezahvalno je vršiti procene stanja povređene životinje. To bi bilo moguće na temelju kliničkog pregleda. U svakom slučaju Vam preporučujem saradnju sa Vašim veterinarom.
 

 

OZNAKE:

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak