Infekcija oka usled udarca/Mogućnost slepila
Postavio MILICA ĐEDOVIĆ
Odgovara:
Milica Đedović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam ženku pevajućeg papagaja staru oko 6-7 godina koja se poprilično povredila pre 5 dana. Jako je udarila glavom u vrata i od siline udarca potisnula jedno oko ka unutrašnjosti, nisam sigurna kako se to dogodilo, nisam videla kako se povredila. U prvih nekoliko minuta oko kao da je nestalo, uopste se nije videlo. Kasnije se vratilo na svoje mesto, malo je krvarilo. To smo ocistili i pticu izdvojili, do infekcije nije došlo. Do danas je to oko bilo zamućeno, crno-braon boje, pomalo crvene i ona na tom oku ne vidi. Međutim, danas se ono "izbistrilo", izgleda potpuno normalno, nije naduveno, nije crveno, ali ona i dalje ne vidi. Drugo oko drži delom zatvoreno, svaki dan ga sve više otvara, čini mi se da je malo ispupčeno ili naduveno. Uočila sam ranicu veličine tačke iznad tog oka, pretpostavljam da je i to od udarca. Ptica jede i dobro izgleda, peva s vremena na vreme, može da leti, ali vidim da je nesigurna zbog ovog nedostatka i da se često sklanja u stranu, nije zivahna kao ranije i ima ponekad problem sa letenjem. Koliki problem predstavlja gubitak jednog oka i šta mi možemo učiniti da joj pomognemo? Takođe bih želela da znam da li postoji šansa da se radi o trenutnom slepilu i da će nakon nekog vremena "progledati"? Unapred Vam hvala. Mica |
O: Bolesti očiju od kojih ptice najčešće oboljevaju jesu upala spojnica ili konjuktiva. Treba ga smatrati i simptomom niza infekcijskih i opštih bolesti, respiratornih i probavnih infekcija.
Sledeće stanje koje uzrokuje edem kapaka, bol, preosetljivost na svetlo i pojačana izlivanje suza jeste oštećenje rožnjače, i to najčešće zbog mehaničkih faktora. U lečenju treba ograničiti bakteriološku floru. Ako mikrobiološko pretraživanje nije moguće, terapiju treba sprovesti lokalno antibioticima širokog spektra dejstva uz prethodno ispiranje fiziološkim rastvorom, odnosno 3%-tnom bornom vodom ili 0,1 %-tnim Rivanolom. Ispiranje ima dvostruku ulogu, najpre uklanja se gnoj da bi antibiotik mogao da deluje i vlaži se sluznica (jer su sve suze potrošene za stvaranje gnoja). Nikako ne koristiti kamilicu jer je ona dobra podloga za razvoj bakterija. Izbor antibiotske masti se radi na osnovu uzetog brisa. Dobro je davati i vitamine, pogotovo A, B i C.
|
OZNAKE: