Odgovara:
Aleksandra Todosijević, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

P: Pre svega pozdrav ekipi veterinara koji su nam uvek na raspolaganju i uvek nam izadju u susret svojim korisnim savetima. Pas kojeg imam je Argentinska doga, stara 14 meseci. Pas je kao i gazda sportski nastrojen i hiper aktivan. Pored sve te kondicije  i snage koju je pas imao, došlo je do neke povrede na prednjoj nozi, tačnije zglobu gde je veterinar utvrdio neke manje promene i savetovao mirovanje! Pas je imao totalno redukovane aktivnosti koje su bile u vidu šetnji i igre sa drugim psima. Kako je taj problem bio prilicno saniran tabletama glukozamina, Royal canin Mobility ishranom i tabletama GAG. Pre par dana primetio sam nekakvu džombu na butini, koju sam jednostavnim istezanjem noge vratio na mesto.

To se u naredna dva dana desilo u nekoliko navrata kada pas treba da digne nogu visoko. Veterinar je ustanovio LUKSACIJU PATELE . Na rtg. snimku se ne vide degenerativne promene, ali je on predložio operaciju. Da li pas može narednim mirovanjem i nekom terapijom da izbegne operaciju? Da li pas nakon operacije ima mogućnost ponovne povrede i koliko je motorika psa ovom operacijom smanjena? Imajte razumevanja za moj problem i detaljno me informišite, jer mi ovaj pas zaista mnogo znači.
Srdačan pozdrav, Laslo

O: Patela je mala kost koja je umetnuta u tetivu velikog butnog mišića. Nalazi se sa prednje strane kolena, a predstavlja važan oslonac velikom butnom mišiću. Ova kost je lebdeća kost, sa svoje zadnje strane presvučena je hrskavicom kojom klizi pri pokretanju po donjem delu butne kosti, pa na rtg. snimku  patela izgleda kao klin, a na butnoj kosti postoji odgovarajući sulkus kako bi smer kretanja patele bio uvek isti.

Problemi koji nastaju najčešće su vezani za traumu ili genetiku. Kao posledica traume ili slično, najčešće nastaje luksacija ili iščešenje, pri čemu specifične sile "izguraju" patelu iz njenog ležišta usporkos svim vezivnim vezama i mišiću koji se opire tome. Osim kod trauma, luksacija patele može se dogoditi i spontano prilikom normalnih kretnji i svakodnevnim aktivnostima psa. U tim slučajevima retkost je samo jedno iščašenje, već je češća situacija da se luksacije događaju povremeno i bez intenzivnih kretnji. Moguće je i da nakon prvog traumatskog iščašenja, sledom čitavog  niza faktora dođe do trajne nestabilnosti u tom području, pa patela postane "luksabilna", odnosno sklona iščašenjima. Ukoliko nema početne traume, već patela od prve "iskače" bez traume, govorimo o predispoziciji za to, a pojavljivanju može pogodovati i mišićna slabost.

Upravo problemi sa patelom česti su uzrok šepanja pasa kako malih, tako i većih rasa pasa. Najčešće nastaje medijalna luksacija patele, gde patela "isklizne" prema medijalnoj strani kolena. Ređe se viđa lateralna luksacija patele, kada patela sklizne na spoljašnju stranu kolena. Medijalna luksacija patele češća je u manjih rasa i to u ženki, dok lateralnu luksaciju češće susrećemo u velikih rasa  pasa. No, postoje i izuzeci pa se ponekad i nađe lateralna luksacija u manjih rasa, a medijalna u velikih. Najčešće se javlja prolazna bol i šepanje, a pas ponekad poskakuje poput zeca. Kada kod psa za kog znamo da ima luksaciju patele dođe do akutnog bola i šepanja moramo obratiti pažnju na druge moguće uzroke takvih simptoma, kao što je povreda ligamenata kolena.

Stepen luksacije  određuje intentizet i učestalost šepanja:

Prvi stepen  luksacije: koleni zglob je normalan, a do luksacije patele dolazi samo kada je zglob u ekstenziji i kada pritisnemo patelu. U ovom stadijumu bolesti, najčešće nema manifestnih znakova bolesti pa se i ne preporučuje hirurški zahvat.

Drugi stepen: u ovom slučaju patela obično leži na svom mestu, ali u fleksiji zgloba dolazi do njene luksacije i ona ostaje luksirana dok ju pritiskom ruke ili stavljanjem zgloba u ekstenziju ne vratimo nazad na mesto. Ponekad se sama patela vrati natrag prilikom istegnuća noge i šepanje prestaje. U ovom stadijumu bolesti već su moguće degenerativne promene na samoj strukturi kolena pa se preporučuje operativni zahvat. U ovom stadijumu  vidljivi su i znakovi bolesti, odnosno šepanje, poskakivanje i držanje noge u vazduhu.

Treći stadijum bolesti: patela je gotovo uvek luksirana, a ponekad se može vratiti na mesto postavljanjem noge u ekstenziju.

Četvrti stepen: patela je konstantno luksirana i ne može se vratiti na mesto. Ovakvo stanje potrebno je što pre sanirati, naročito u mladih pasa, kako ne bi došlo do daljih oštećenja zgloba.

Zavisno od inteziteta bola i šepanja, osim hirurške, prepisije se i terapija analgeticima. Osim analgetika preporučljivo je davanje preparata sa hondroitin i glukozamin fosfatom. Npr:  GAG forte Canina koji možete pronaći u našem Pet Centru.

Sve što Vam je potrebno za vašeg psa možete pogledati na sajtu Pet Centra.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak