- primarna katarakta (Cataracta primaria) - U ovu grupu se ubraja i traumatski oblik katarakte (Cataracta traumatica) – može nastati kod svih vrsta životinja, a uzroci su mu tupi udarci koji imaju za posledicu rupturu kapsule sočiva ili kidanje fibrila.
- simptomatska katarakta (Cataracta symptomatica) - U njih se ubraja i Cataracta toxica - katarakta usled intoksikacije. Najčešći oblik ovog stanja je cataracta diabetica.
U ovaj oblik zamućenja sočiva ubrajamo ona stanja, kada je njegova ne prozirnost posledica deponovanja pigmenta ili fibrina na prednjoj površini sočiva. Nastaje kao posledica izmenjenih stanja u metabolizmu organizma uopšte.
- staračka katarakta (Cataracta senilis) - Nastaje u starijim godinama života, a izazvana je nizom faktora koji dovode do promena u strukturi sočiva. Te promene mogu da se svedu na kompleks degenerativnih stanja koja izazivaju u starosti izmenjeni cirkulacioni uslovi (sclerosis).
Katarakta je zamućenje sočiva koje može biti fokalno ili difuzno. Ovo zamućenje može izazvati čitav niz oboljenja sočiva različitog vremena nastanka, brzine i opsega progresije, kliničke slike i etiologije.
Veoma je važno dijagnostički razlikovati kataraktu od nuklearne skleroze (lentikularne ili senilne). Nuklearna skleroza je obostrana, jezgro sočiva jasno ograničeno, pozadina oka je vidljiva i kod ovog oboljenja vid je očuvan.
Prema stadijumu razvoja postoji:
- incipijentna katarakta - odlikuje je rani stadijum zamućenja, teško se razlikuje od nuklearne skleroze, vid je očuvan;
- nezrela katarakta - zamućenje je jačeg intenziteta ali još uvek nepotpuno, pozadina oka i dalje vidljiva, vid je oslabljen ukoliko je zamućenje obostrano;
- zrela katarakta - podrazumeva potpuno zamućenje, pozadina oka nije vidljiva, životinja je slepa ukoliko je zamućenje obostrano; prezrela katarakta je najprogresivniji vid katarakte gde dolazi do proteolize, uveitisa.
Posledice katarakte su cilijarna infekcija, hipotonija, fotofobija i mioza.
U prodavnicama Pet centra za sada nema kapi koje bi se mogle koristiti u terapiji katarakte kod pasa.
Budući da su uzroci nastanka različiti, savetujem Vam da se obratite veterinaru oftalmologu, kako bi se uradio specijalistrički pregled i na taj način postavila dijagnoza i preduzele odgovarajuće mere.
Ukoliko niste sigurni kome bi se obratili, psa možete odneti na pregled na Veterinarski fakultet, katedra za hirurgiju i oftalmologiju.
|