Odgovara:
Aleksandra Todosijević, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

P: Zamolio bih Vas da mi objasnite nekoliko stvari. Pošto sam zaljubljen u kovrdžave bišone, interesuje me da li se oni linjaju, da li imaju mirisne žlezde ispod repa i da li ih preporučujete kao kućne ljubimce za relativno skučen prostor u stanu. Unapred zahvalan, Marko

O: Kovrdžavi bišon (BICHON A’ POIL FRISE’) je nastao u doba italijanske renesanse ukrštanjem između malteškog bišona i drugih malih pasa, među kojima je i pudla. Ovaj pas, čija kovrdžava dlaka podseća na krzno angorske koze, bio je omiljena životinja kralja Fransoa I.

Smešan i veoma inteligentan, potisnuo je čak i pudlu u salonima u 17.veku. Od naziva ovog psa nastao je glagol bichonner, čije je prvo značenje "kovrdžati kosu". Njegova popularnost u Španiji, pogotovu u 19. veku bila je tolika da su ga proglasili španskom rasom i da su ga dugo zvali Tenerife. Obzirom na njegovo poreklo, Međunarodna kinološka federacija je ovu rasu priznala kao francusko - belgijsku.

Veseo, razigran i živahan, ovaj pas je ostao izrazito naklonjen životu na selu, ali takođe se dobro prilagođava životu u stanu. Njegova dlaka iziskuje izuzetnu negu. Kovrdžavi bišon ima živahno držanje, a glavu nosi ponosno uzdignutu. Pljosnata lobanja, duža od njuške, nije ni debela, ni teška. Stop je slabo izražen. Nos je okrugao, crn i sjajan. Okrugle, tamne i živahne oči, uokvirene tamnim kapcima, ne treba da budu ispupčene. Uši, ne previše široke i srednje dužine, padaju ravno i blago napred kada je pas na oprezu; prekrivene su dugačkom i fino ukovrdžanom dlakom. Vrat je prilično dugačak, grudi prilično razvijene, a krsta široka. Bokovi su podignuti, prednji udovi pravi, a butine široke i mišićave. Rep nosi povijen, ali ne i potpuno uvijen.

Snežnobela dlaka je tanka, vunasta, ukovrdžana, veoma opuštena, ni ravna ni upletena, i duga je 7 do 10 cm. Ne dopušta se nikakva mrlja, ali se prihvata malo boje slonovače na ušima. Kvalitet dlake je najznačajniji.

Što se tiče dlake bišona, ona opada kao i kod svih drugih pasa, samo što bišoni imaju drugačije krzno, pa se linjanje na primeti tako kao kod npr. oštrodlakih pasa. Po pitanju žlezda ova rasa se ne razlikuje ni po čemu od ostalih rasa pasa. Unutar stana uvek je uz svog vlasnika i vrlo je neraspoložen ako vlasnik ne pokazuje pažnju prema njemu. Dobro se slaže sa ostalim kućnim ljubimcima (ukoliko ih imate).

Hranu za vašeg ljubimca pogledajte ovde.

O rasi bišona za koje se interesujete, dodatno smo pisali ovde.

O savetima pri izboru psa koji će živeti u stanu, pisali smo ovde.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak