Mačji peritonitis (FIP) virus
Postavio NIKOLA MIŠIĆ
Odgovara:
Nikola Mišić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad
P: Maci je juče urađen test na mačiji hiv i leukemiju, to je negativno. Veterinar sumnja na FIP virus. Kako mi je objasnio virusna upala peritoneuma. Ima pleuralni izliv i malu količnu slobodne vrednostima u abdomenu, hepatomegaliju i splenomagaliju. Postoji li mogućnost zaraze kućne mačke koja nije u kontaktu da drugim mačkama deceniju. Jer koliko sam o FIP infekciji čitala na netu u meni se javljila nada da je Veterinar pogrešio ili da je prečuo informaciju. Savinka ne izlazi napolje već deceniju koliko je i imam, sa tim se slaze i njen veterinar u Somboru koji i njoj brine sve ove god. Ovo sam videla u Suboticu kod veterinara jer imaju RTG USG i Lab i više mogućnosti od našeg. Zaista sam jako uplašena za nju. Spremna sam učiniti sve da ozdravi. Izvinjavam se i unapred hvala puno. Vesna Golubović |
Postoji više tipova virusa koji se laboratorijski ne mogu razlikovati. Jedan od njih se naziva feline infectious peritonitis koji dovodi do peritonitisa, a drugi feline enteric corona virus koji izaziva bolest digestivnog trakta. Postoje i slučajevi kada feline enteric corona virus mutira u feline infectious peritonitis. Virus u organizam dospeva peroralno i aerogeno. Transplacentarna infekcija je takođe moguća. Tok bolesti zavisi od imunološkog sistema životinje.
Smatra se da je u prirodi moguće širenje intrauterino, mačjim mlekom, infekcijom urina, direktnim kontaktom te ekstraktima jetre i slezine koje su pune krvi i ascitesom. Većinom obole mačke u čoporu starosti od 3 meseca do 3 godine. Mačke plemenitijih rasa (posebno sijamske) su osetljivije od običnih mačaka. Mužjaci su primljiviji od ženki.
|
OZNAKE: