Miasthenia gravis
Postavio MIRJANA PEJČIĆ
Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam mešanca, ženku staru 9 godina kod koje je najverovatnije dijagnoza Miastenia Grave. Molila bih vas za neke podatke o bolesti, posebno kako se leči. Jako bih vam bila zahvalna, puno pozdrava. |
- klinički se javlja u starosti od 3 - 9 nedelja.
Psi koji pate od ovog oboljenja, tipično pokazuju simptome podrhtavanja, slabosti, nemoći, naročito nakon setnje. Simptomi se obično povlače nakon odmora. Misići na glavi i vratu takođe mogu biti zahvaćeni, što za posledicu može imati opuštenost mišica lica, pa čak i otežano gutanje. Neki psi ispljunu hranu (regurgitacija), a mogu i da je aspiriraju u dušnik, što za posledicu može imati i pneumoniju. Dijagnoza se postavlja na osnovu znaka oboljenja (klinička slika), istorije bolesti (anamneza) i različitim kliničkim testovima (za stečenu MG - cirkulišuća antitela na Ach receptore (90 % slučajeva)). Dijagnoza kongenitalne (urođene) miastenije, potvrduje se biopsijom mišića- smanjen broj Ach receptora na misićnoj biopsiji (inter kostalni mišići). Ukoliko je u pitanju stečena mijastenija, prognoza je dobra uz adekvatnu terapiju i tretman. Psi kod kojih se razvije pneumonija, ne prođu baš tako dobro. Zbog toga je neophodno smanjiti mogućnost njenog nastanka. To se može postići hranjenjem psa iz posuda na stalku (podignute) i obezbediti da pas nastavi da stoji 10 min. nakon obroka. Terapija je antiholinesteraza (prostigmin) i u nekim slučajevima je neophodna i aplikacija kortikosteroida, pri čemu je veoma važno znati da nema nekih drugih oboljenja ili aspiracione pneumonije.
Svakako Vas savetujem da se obratite veterinaru koji je dijagnostikovao oboljenje kod Vašeg psa i koji je najbolje upoznat sa tokom oboljenja i koji će na osnovu rezultata pregleda odrediti adekvatnu terapiju i dati Vam više informacija o prognozi. Fistula je nefiziološka konekcija između organa, krvnih ili limfnih sudova, koja može komunicirati i sa spoljašnjom sredinom. Gnojni procesi u organizmu mogu putem fistule ostvariti kontakt sa spoljašnjom sredinom ili drugim organom. Ukoliko veterinar sumnja na fistulu, kako bi utvrdio njeno poreklo može uraditi fistulogram. U sam kanal fistule se aplikuje kontrast, a životinja se dalje snima rentgenski u više projekcija. Terapija fistule zavisi od njene lokalizacije i porekla. Terapija se svodi na aplikaciju antibiotika i na hiruško zbrinjavanje ukoliko je potrebno.
Moguće je da tumor fistulira i na taj način ostvari kontakt sa spoljašnjom sredinom. S'obzirom da je mačak pod nadzorom veterinara i još uvek pod terapijom, a ima povećane parametre krvi koji ukazuju na poremećaj rada bubrega, neophodno je da ga redovno vodite na kontrole i uradite dodatne specijalističke analize (rentgen i ultrazvuk bubrega), kao i kontrolne provere krvne slike i biohemijskih parametara.
Krvnu sliku možete popraviti ishranom i dodavanjem vitaminsko - mineralnih preparata. U ponudi Pet Centra postoje preparati Anima Strath (dodatak ishrani proizveden od prirodnih sastojaka) i Pet Phos Senior feline. |
OZNAKE: