Nemački mali / patuljasti špic (karakteristike, ishrana, zdrastvena nega i odgoj)
Postavio ANA JOVANOVIĆ
Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Uskoro treba da nam stigne štene Nemačkog malog špica od 2 meseca, pa nas interesuju neke osnovne činjenice u vezi te rase: narav i karakteristike, raspored vakcina, moguće linjanje, postojanje klasičnog neprijatnog mirisa psa, uticaj vremenskih uslova i ako postoje još neki predlozi. Planiramo da koristimo isključivo Royal Canin hranu, jer se pokazala kao najkvalitetnija, sudeći po našem zlatnom retriveru. |
Kako se vrlo često ovim nazivom zapravo misli na pomeranskog /nemačkog špica, koji je ujedno i najmanji predstavnik špiceva, opisaćemo tu rasu.
Poreklo pomerana vodi iz pruske pokrajine Pomeranija (Nemačka), kasnije je prenesen u Veliku Britaniju, gde je selekcionisan i nazvan Pomeranian. S’vremenom je postao luksuzni kućni pas. Kao rasa nastao je u 19. veku. Potiče od nemačkog pinča, koji je pre nekoliko stotina godina bio krupniji od današnjih potomaka, a slovio je kao vrlo efikasan lovac na pacove. Ovi psi poseduju izuzetnu količinu energije. Živahni su, veseli, poslušni i lajavi. Ova je rasa idealna za društvo i male stanove.
Elegantan izgled današnjeg patuljastoga špica rezultat je selektivnog uzgoja. Ovu rasu popularisala je kraljica Viktorija kada ju je uvela u svoje uzgoje. Ovaj mali pas zadržao je osobine svoga pretka, pa se i dalje ponaša kao "veliki pas". Lajaće na nepoznate, pa je zato izuzetan čuvar, koji će sebi dozvoliti i izazivanje velikih pasa.
Nemačkog patuljastoga špica krasi gusta, duga dlaka koja zahteva redivno četkanje (svakodnevno), i povremene posete frizerskim salonima za pse. Dlaka je smeštena u dva sloja. Prvi sloj je poddlaka, koja je gusta i dugačka, a drugi sloj je gornja dlaka, koja na prsima i ramenima podseća na grivu, dok dlaka na repu izgleda poput perjanice. Boja dlake dolazi u dve varijante, crnoj i lisičasto narandžastoj, koja je češća kod manjih primeraka (težine 2 - 3 kg), dok se bela češće pojavljuje kod većih primeraka. Dalka mu je najepša je kad pas navrši tri godine života. Veličinom, to su mali psi (22 - 28 cm), težine 2 - 3 kg. Očekivana životna dob im je 15 godina.
Najbolju ishranu postižete ako štene hranite hranom koja je superpremijum kvaliteta, za štence malih rasa. U tu hranu svakako spada i Royal Canin. Superpremijum hrana se proizvodi od vrhunsko kvalitetnih sirovina. Ona je najiskoristivija za organizam psa, pa uz manje količine konzumirane hrane omogućava zadovoljenje svih potreba organizma kako u rastu i razvoju, tako i u odraslom uzrastu. Zbog svog kvaliteta i visoke energetske vrednosti, ova hrana se daje u manjim dnevnim količinama u odnosu na druge hrane.
U ove hrane ubrajamo još: Brit Care, Hill’s, Royal Canin, Trainer, Pro Plan, Cibau.. itd.
Dnevna količina hrane, u zavisnosti od proizvođača je propisana u tabeli na poleđini pakovanja. Dnevnu količinu možete podeliti u dva obroka.
Psi se mogu vakcinisati protiv zaraznih bolesti pasa. Koriste se različite vakcine, sa manje ili više uzročnika. Preporuka je da se štene vakciniše sa 6, 10 i 14 nedelja starosti, ili sa 8 i 12 nedelja starosti, a zatim svake godine jednom.
Revakcinacija se radi sa ciljem postizanja što boljeg imunog odgovora organizma, a na godišnjem nivou treba raditi revakcinaciju zbog toga jer tokom godine titar antitela postepeno opada. Preventivna vakcinacija se radi u toku celog života Vašeg ljubimca. Vaš pas je trebao da primi revakcinu 30 dana nakon vakcinacije. Odvedite psa kod Vašeg veterinara, sa kojim ćete se dogovoriti o planu revakcinacije za sledeći period.
Takođe, po zakonu ste dužni da vakcinišete Vašeg psa protiv besnila. Vakcinišu se životinje starije od 3 meseca, kada se radi i mikročipovanje (obeležavanje) pasa.
Ukoliko psu pružate sve adekvatne uslove manja je verovatnoća da će doći do pojave agresivnijeg oblika mirisa. Neprijatan miris psa može u nekim slučajevima biti i znak bolesti ili nastaje kao posledica punih perianalnih vrećica. Takođe kod nekih pasa na miris znatno utiče i vrsta hrane pa biste i na to trebali obratiti pažnju.
Njuh je psima najvažnije čulo. Organizam pasa stvara različite hemijske materije koje se nazivaju feromoni i sadrže ih sve izlučevine. Njima psi međusobno komuniciraju, tj. oni sadrže informacije o statusu psa (starost, pol, zdravstveno stanje, teranje...). Kao i ljudi, psi imaju svoj specifični miris, koji je za njih karakterističan i prirodan. Psima posebno im smetaju naši šamponi, sapuni i parfemi pa ih nikako nemojte koristiti na ljubimcu.
Česta je greška vlasnika da se pokušavaju rešiti mirisa svog ljubimca čestim kupanjem. Prečesto kupanje nadražuje kožu, pa se javlja svrab, pojačano lučenje lojnih žlezda, perut... pa se miris još pojačava zbog jačeg rada lojnih žlezda. Najmanji razmak između dva kupanja psa sa šamponom bi trebao biti dva meseca. Obavezno kupajte svog ljubimca sa šamponom namenjenom baš psima, jer se pH naše i njihove kože znatno razlikuje. U našoj ponudi postoji medicinski šampon sa kojima se životinja može češće tretirati, te umanjuju svrab ili imaju blagi dezinfekcijski efekat (Virbac).
Osim mirisa kože čest je problem i neprijatan zadah pasa. Za održavanje higijene usta pasa postoji čitav niz preparata, od hrane, žvakalica i poslastica, pa sve do pasti za zube, četkica i tabletica za čišćenje usne šupljine
Psima se mogu skraćivati kandže nevezano za uzrast. Merilo, da li treba skraćivati kandže ili ne, je koliko su kandže prerasle. Kod štenadi su one kratke ali oštre, tako da možete skratiti samo vrh kandže. Najbolje bi bilo da prvo veterinar skrati kandže, a Vi da naučite, kako bi dalje mogli sami da skraćujete. Kandže se skraćuju specijalnim klještima, a vremenski period na koji se skraćuju kandže zavisi od trošenja kandži.
Ušni kanal je potrebno povremeno očistiti i osloboditi nagomilanog sekreta. Uši se čiste tečnostima namenjenim za to, koje ne iritiraju dodatno sluzokožu ušnog kanala. Temperatura rastvora mora biti približna telesnoj temperaturi.
Nakon što se ispuni spoljašnji slušni kanal sa rastvorom, potrebno bi bilo lagano izmasirati (odozdo prema gore) bazu uha i ostaviti neko vreme da rastvor deluje. Nakon nekoliko minuta delovanja, ljubimac će trešnjom glave izbaciti napolje čestice prljavštine iz udaljenih delova ušnog kanala, te je potrebno samo vaticom prebrisati spoljašnje delove uha.
Iz naše ponude za tu namenu možete da koristite sledeće preparate: Otifree (Vetoquinol), Ohren (Canina), Epi - Otic (Virbac), Ohren - pflege (Trixie), Ear Care (Versele Laga).
Visoka i niska spoljna temperatura, a posebno vlažnost vazduha imaju veliki značaj za organizam psa. Toplota na njega deluje nepovoljnije od hladnoće (ukoliko uz hladnoću nemamo promaju i vetar).
Na visoke i niske temperature organizam psa treba privikavati postepeno. Dogodio se veliki temperaturni pad i visoka je vlažnost, a noću su temperature niske. To ne bi bio problem odraslom psu, koji je naviknut na život van kuće, ali mislim da ne bi bilo dobro da štene koje je inače kućni pas izlažete ovakvom vremenskim prilikama i da boravi napolju bez dodatne zaštite.
U Pet centru možete da kupite specijalnu odeću za pse (jaknice, mantiliće, džempere) koja svakako može Vašem psu da olakša boravak napolju u hladnim zimskim danima.
Za sve dodatne informacije možete se obratiti veterinarima u Pet centru prilikom Vaše naredne posete.
OZNAKE: