mirjana

Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Pozdrav. Udomila sam mađarskog pulina starog 1,5 godina. Ono što sam primetila odmah kod njega jeste da ne zna čak ni da laje što me posebno zabrinjava. Već je dva meseca kod mene a nisam ga čula nijednom. Molim vas recite mi kako da dovedem mog psa u red. Hvala, Jelena

O: Kao i ljudi, psi uvlače vazduh u svoja pluća postupkom zvanim "disanje negativnim pritiskom", tako što šire grudnu duplju pomerajući rebra prema spolja i dijafragmu prema dole. S obzirom da je grudna duplja zatvoren prostor, ovo širenje stvara delimičan vakuum ili prostor unutar kojeg je vazduh pod negativnim tlakom. Prirodni sled dopušta spoljnom vazduhu da naglo ulazi unutra kroz nozdve, nosnu šupljinu, ždrelo, grkljan i dušnik, te kroz bronhije i bronhiole u vazdušne vrećice (alveole) u plućima. Tako se pritisci unutra i spolja izjednačavaju. Problem kod navedenih rasa je to što se prilikom udisanja stvara nizak pritisak u svim delovima disajnih puteva, a to izaziva efekat "usisavanja" na zidovima struktura disajnog sistema.  Što je veći napor udisanja, veće su sile koje nastoje privući zidove disajnih puteva prema unutra.

Većina vlasnika pasa spljoštenog lica je svesna njihove sklonosti da se pregreju, jer se višak njihove telesne toplote ispušta preko pluća i svako disajno oštećenje smeta procesu gubitka toplote. Jedan od znakova da je produženo meko nepce je često krkljanje i često vraćanje penaste sluzi  i stvaranje nekih zvukova nalik na gušenje tokom disanja. Iz nosne duplje, vazduh koji je udahnut ide dalje kroz ždrelo u grkljan (zvučnu kutiju), koji se sastoji od nekoliko hrskavica, odvojenih ili povezanih, koji glasne žice otvaraju ili zatvaraju. Otvor između glasnih žica pričvršćen je za ove hrskavice. Jezičak (epiglotis) je zalistak na vrhu grkljana koji se slaže prema dole i pokriva glasne žice tokom gutanja hrane.

Nemogućnost lajanja kaoo i utišano lajanje može se javiti najčešće zbog paralize glasnih žica. Paraliza glasnih žica može biti urođena i stečena. Urođena paraliza nastaje kao rezultat neuroloških poremećaja ili povreda povratnog nerva (nervus recurrens) prilikom poroda, kada je pružana pomoć pomoću porodničkih klešta. Motorna paraliza može nastati zbog oštećenja nerva na putu od mozga do mišića grkljana. Stečena nastaje zbog oštećenja nerva vagusa i njegove grane - povratnog nerva, raznim uzrocima kao što su upalni procesi na grkljanu, malignih tumora, nakon hirurških zahvata na okolnom tkivu i žlezdama, neuroloških bolesti, metaboličkih uzroka: hipokalcemije, šećerne bolesti te proširenja srca.

Pošto Vaš pas nikad nije ni lajao, verovatno se radi o urođenoj paralizi što se može potvrditi na Klinikama Veterinarskog fakulteta.

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak