Milan Milanovic v3

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Ponovo vam se javljam, jer sam vas već kontaktirala vezano za boravak bebe i psa zajedno u stanu. Termin poroda nam se približio (18.10.), a baš sada smo prilikom šišanja našeg psića uočili da ima buhe. Primjetili smo ih prije 2 dana. Ošišali smo ga na kratko (par milimetara, osim njuškice i repića), i stavili Frontline ampulu. Pošto smo zabrinuti, šta bi sada trebalo da uradimo? Je li dovoljna samo ta ampula i obično kupanje ili trebamo uraditi još nešto? Naravno stan usasavam svaki dan i odmah bacim vrećicu iz usisivača. Čitala sam na Interneu da bi se cijeli stan trebao pošpricati nekim sprejem, ali ne znam kojim, jer se spominje više njih (npr. Biokill). Je li pojam dehelmintisan (što ste mi gore napisali) podrazumijeva čišćenje psa i od buha ili samo glista? Dali smo mu tabletu protiv glista prije mjesec dana. Pošto nas je ova situacije jako zabrinula, a posebno što uskoro dolazi beba u stan, zanima nas vaše mišljenje i da li je kritično za sve nas i za bebu da boravi sa psom kada je ovakva situacija? Koliko vremena je potrebno buhama da završe svoj ciklus (u stanu), je li dovoljno samo usisavanje jednom dnevno? S nestrpljenjem isčekujemo vaš odgovor, Edina Omerović

O: Dehelmintizacija podrazumeva čišćenje pasa i mačaka od crevnih parazita, i bez obzira za koji oblik preparata se odlučite (pasta ili tabletica) bitno je da je u pitanju antihelmintik širokog spektra dejstva kako bi delovao na sve vrste crevnih parazita.

Kada su u pitanju tabletice najčešće korišćeni preparati širokog spektra dejstva u okviru naše ponude su Drontal, Casitel, Dehinel ili Prazinon. Aplikuje se po 1 tabletica na 10 kg telesne mase jednokratno. Kod odraslih pasa ovaj postupak se sprovodi tri do četiri puta godišnje.


Ukoliko se postupak ne sprovodi redovno ili ste primetili kod Vašeg psa prisustvo crevnih parazita u stolici ili povraćenom sadržaju tada se postupak davanja tablete ponavlja na dve nedelje (tabletica se daje odmah, pa se ponavlja na 14 dana), a zatim se ulazi u redovne cikluse odnosno nekoliko puta godišnje.

Kada se govori o buvama moram napomenuti da ove godine svi vlasnici pasa i mačaka vode "veliki rat" protiv buva (krpelji su ipak trenutno popustili i odstupili). Moramo Vas upozoriti da buve ne žive na psu ili maci; one na njima povremeno borave i to kada se hrane, pri čemu ubadaju domaćina (psa) i 24-36 sata nakon obroka krvlju.


U okolini naših ljubimaca (tepisi, frotiri, tapacirani nameštaj) izlegu 50-tak jaja dnevno i tako kroz 100 dana života jedne buve, prošire svoju populaciju u velikom broju. Dva su koraka u "ratu"protiv buva. Prvi je da tretiramo ljubimca preparatima u obliku ampula (Frontline Combo ampule, Advantix ampule - buva se mora nahraniti krvlju domaćina da bi uginula u toku 24 sata) ili da ljubimce poprskamo Frontline sprejem koji  ubija trenutno, ili da mu stavimo ogrlice poput Kiltix (antiparazitsko delovanje).


Istovremeno sledi drugi korak, a to je tretiranje okoline (kućice psa, tepiha, ćebadi, nameštaja, parketa) sprejevima protiv buva (Tyrax i drugi). Treba  poprskati što veću površinu, po mogućnosti izaći iz stana da sve bude zatvoreno i tako ostaviti par sati. Nakon toga sve provetrite (buve i njihove larve ne podnose sunce i niske temperature, ispod 3ºC) i postaviti ćebad i tepihe na sunce i vetar, stan posisati i vrećicu iz aparata baciti odmah, a ceo ovaj postupak ponoviti (2.korak) za 14 dana, jer u međuvremenu su se razvile iz preostalih jaja larve, nimfe i odrasli oblici buva.


Savetujem Vam da se u svakom slučaju posavetujete sa Vašim veterinarom, ukoliko ovi postupci ne dovedu do željenog cilja. U svakom slučaju ukoliko pravilno postupite kod uništavanja buva Vaše zdravlje, kao i zdravlje Vaše bebe neće biti ugroženo.


Kontakt između psa i bebe je dozvoljen u smislu da dopustite ljubimcu da onjuši bebu kada prvi put dođe u kuću. Međutim, koliko god dobro poznavali svog ljubimca, naglasila bih da nikada ne ostavljajte bebu i psa bez nadzora. Po pravilu, dok je dete jako malo, trebalo bi izbegavati telesni kontakt sa životinjama.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak