ana_jovanovic2a


Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

P: Već sam pisala o svom psu koji je od 8.2. na tepiji zbog pred upale pluća i gnojne angine. Nakon toliko terapija, nije mu ništa bolje. Počeo je i da hramlje na zadnju nožicu. Inace u pitanju je zlatni retrivrer, 7 meseci, ženka. Danas nam je veterinar predložio operaciju krajnika. Interesuje me vaše mišlenje o tome, treba li to izvršiti i koliko je opasan sam zahvat? Unapred, hvala i divni sve pohvale sto odgovarate na postavljena pitanja. Umreću od brige i straha da li će se pas izvući.
Tanja

O: Odstranjivanje krajnika (tonzla) naziva se tonzilektomija. Zahvat se izvodi na jednoj strani (unilateralno) ili obostrano (bilateralno). Razlozi za tonzilektomiju su hronične ponavljajuće infekcije tonzila (tonzilitis), akutne infekcije praćene enornim povećanjem tonzila, ukoliko mehanički ugrožavaju disanje ili gutanje, kao i tumorozne promene koje su zahvatile tonzile. Preoperativna priprema podrazumeva da pas ne jede 12 časa pre operacije, i da ne pije vodu 6 sati. 

Preporuka je da se tonzilektomija izvodi u opštoj inhalacionoj anesteziji gde endotrahealni tubus sprečava da krv tokom operacije ne uđe u dušnik. Sama intervencija podrazumeva odstranjivanje krajnika i ligiranje krvnih sudova. Postoperativni tok se sastoji od gladovanje naredna 24 sata nakon operacije, a zatim se daje isključivo meka hrana naredna 3-4 dana. U ponudi Pet Centra imamo lako svarljive paštetice iz medicinskog programa Recovery od Royal Canina ili a/d od Hill's-a namenjene životinjama u postoperativnom toku za brž oporavak. Po potrebi mogu se davati antibiotici sistemski, kroz nekoliko dana.

Sam zahvat nije naročiti komplikovan, ali svaka hirurška intervencija koja se izvodi u opštoja anesteziji nosi određeni rizik. Veterinar procenjuje rizik na osnovu stanja same životinje, starosti, prisustva bolesti, i krvne slike i biohemijskih parametara krvi. Da li postoji potreba da se izvrši tonzilektomija može da proceni jedino veterinar koji je psa pregledao i koji je upućen u anamnezu i dosadašnje lečenje psa.

Više informacija o zapaljenju krajnika možete pročitati u sledećem odgovoru pod naslovom „Zapaljenje krajnika (tonzilitis)”.

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak