Milan Milanovic v2

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam ženku Haskija koja je trenutno u drugom stanju i porođaj se očekuje krajem marta. Ima godinu i 10 meseci. Ovo joj je prva trudnoća ali i poslednja, pošto ne želim da se pari više. Interesuje me koliko dugo treba da prođe vremena između porođaja i sterilizacije? Da li moram da sačekam da završi sa dojenjem kučića ili je operacija toliko rutinska da nema veze kada se vrši? Poslednje teranje (kada je i ostala trudna) bilo je u januaru, što znači da se sledeće ocekuje krajem jula, a htela bih da završim sve do tada.
Hvala unapred na odgovoru, Katica

O: Sterilizacija podrazumeva potpuno hirurško odstranjivanje materice i jajnika ženki koje se izvodi u opštoj anesteziji. Sterilizacija pasa je apsolutno preporučljiva intervencija sa zdravstvenog aspekta životinje. Pravo vreme za ovaj zahvat zavisi od zdravstvenog stanja psa. Sterilizacija se može izvoditi kao preventivna mera u sprečavanju bolesti mlečne žlezde i reproduktivnih organa kao i lažne trudnoće ali i kao nužna mera kod hormona zavisnih tumora, bolesti reproduktivnih organa, dijabetesa, epilepsije, bolesti štitne žlezde.

Pošto jedno parenje nema uticaja na preventivu pojave tumora, ženku bi trebalo sterilisati pre ili posle prvog estrusa ili je redovno pariti tokom svakog ili svakog drugog teranja. U svakom slučaju, bolje je raditi sterilizaciju kao preventivnu meru zbog toga što je rizik koji nosi operacija minimalan i takav zahvat se izvodi rutinski. Kod već bolesnog psa postoje brojni rizici za izvođenje ove hiruške intervencije. Ukoliko vlasnici žele da pare svoju ženku, trebalo bi da je sterilišu posle završene reproduktivne faze života, a ukoliko ne - onda bi to trebalo uraditi pre prvog estrusa. Kako kuja ima teranje dva puta godišnje, sterilizacija se preporučuje u periodu kada su polni organi u mirovanju, otprilike dva meseca nakon početka teranja, ali unutar perioda do očekivanog sledećeg teranja. Isto se preporučuje i kod sterilizacije nakon okota, gde bi takođe trebalo sačekati da se reproduktivni organi (materica i mlečna žlezda) vrate u prvobitnu veličinu, tako da se u ovoj situaciji sterilizacija savetuje nakon prestanka sisanja štenaca kada dolazi do zasušivanja mlečne žlezde, i kada se kuja kompletno oporavi od graviditeta i laktacije.

Teorijski je moguće izvesti sterilizaciju i u uslovima kad je mlečna žlezda aktivna i kad je materica velika i prokrvljena, ali se tada povećava mogućnost pojave određenih komplikacija prvenstveno krvarenja, oštećenja strukture mlečne žlezde, infekcije i drugo, pa se upravo zbog bezbednosti i zdravlja kuje savetuje sterilizacija nakon potpunog oporavka od okota.  

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak