Otvorene povrede rožnjače (rane rožnjače)
Postavio MIRJANA PEJČIĆ
Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam pekinezerku staru 8 godina. Takođe imam i male mačiće. Nedavno, tačnije pre sedam dana, jedno od mačića ju je ogrebalo. Zadobila je povredu oka. Zagrebana joj je rožnjača. Oko je bilo skroz zamućeno i posekotina se nazirala. Veterinar joj je prepisao terapiju, kombinaciju tobrex kapi, atropina i solkoserila. Terapija je dala znake poboljšanja u vidu: nestalo je zamućenje, primirili su se bolovi. Međutim umesto da rana počne da zarasta - iako je za takvu vrstu potrebno duže vremena, promene su se pogoršale. Na "kontroli" je primećeno da umesto da rožnjača zarasta krenula je ka spolja. Svesna sam da može ostati bez oka ali me interesuje da li postoji nešto što mogu preduzeti da to sprečim? |
Kome bi trebalo da se obratim? Očajna sam.
Unapred zahvalna, Jelena
O: Otvorene povrede rožnjače (rane rožnjače) mogu biti izazvane mehaničkim, hemijskim i toksičnim uzrocima koji dovode do prekida kontinuiteta bilo samo epitelijalnog sloja ili više slojeva.
Kao i kod rana na drugim delovima tela, nastaje u biološkom procesu na ozleđenom tkivu prvo faza čišćenja rane, a kada taj proces bude u izvesnoj meri završen nastaje njena regeneracija. Korelacija između tih dveju faza važna je u lečenju rana uopšte, pa ako ona ne postoji više biva izražena faza čišćenja rana, što može dovesti do stvaranja grizlica sa eventualnom perforacijom rožnjače, a u drugom slučaju jako izražene proliferacije krvnih sudova i vezivnotkivnih elemenata.
Rane rožnjače komplikuju razne infekcije. Terapeutski postupak otvorenih povreda rožnjače može biti lokalni i opšti. Lokalno lečenje može biti medikamentozno, hiruško ili fizikalno.
Pod pojmom grizlica rožnjače (ulcus corneae) podrazumevamo sve one rane rožnjače kod kojih ne postoji korelacija između faze čišćenja i faze regeneracije, zato što je čišćenje rane više izraženo. Svi uzroci koji izazivaju rane (traumatski, hemijski), mogu da izazovu i grizlice rožnjače (primarne grizlice).
Na bolesnom oku se uočavaju suzenje, preosetljivost na svetlo, gnojni iscedak. Defekt može biti različite veličine, a pojava krvnih sudova koje okružuju defekt predstavljaju mehanizam kojim oko nastoji da sanira promenu.
Lečenje se sprovodi primenom antibiotika, kao i vitaminizacijom životinje (vitamini A i C).
Vitamine za pse možete pronaći ovde.
Pri operativnom lečenju ulkusa primenjuje se plastika rožnjače (rekonstruktivna operacija) tako da se defekt zatvori šivenjem konjuktiva. Pre ovakvog postupka treba nastojati da bakterijska flora bude uništena, a posle šivenja treba ranu dalje tretirati (antibiotici). Ova metoda ima prednosti zato što plastikom konjuktive kapaka prekrivamo celu očnu jabučicu, što je za veterinarsku medicinu naročito važno, pošto na taj način može u izvesnoj meri da bude zamenjen zavoj, koji je teško zadržati na oku životinje. Da bi prekrivanje očne jabučice bilo sigurnije, mogu se pored šivenja ispreparisane konjuktive zašiti provizorno i kapci.
S obzirom na to da u Pet centru ne sprovodimo lečenje životinja, sve informacije o daljem lečenju možete da dobijete od Vašeg veterinara koji je upoznat sa nastalim promenama na oku Vašeg psa, a takođe možete se obratiti i Hiruškoj ambulanti Veterinarskog fakulteta.
OZNAKE: