mirjana

Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imam kućnog ljubimca psa, ne znam koja je rasa, obican domaci pas :) Držimo ga vezanog napolju preko dana, a uveče ga pustimo. Juče je primio vakcinu protiv besnila i sve je bilo ok, čak je i danas bio veseo i nisam primetila nikakve promene, večeras smo ga pustili i bio je tu ispred kuće i oko kuće šetao, ne znam da li je išao gde dalje, uglavnom odjednom je samo legao na zemlju i ne može da ustane, kad ga podignem da stoji on malo stoji ali brzo legne, i samo podvija noge na unutra. Ne znam da li se nije otrovao nečim. Molim Vas, možete li mi reći šta bi moglo da mu bude, i možete li da mi date neki savet, kako da mu pomognem. :( Sad je već kasno uveče tako da ni veterinara ne možemo da zovemo. Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru. Pozdrav, Jelena

O: Uzroci trovanja mogu biti različiti. Tako, najčešće se domaći ljubimci otruju otrovom za pacove, preparatima za zaštitu bilja itd.

Otrovi za pacove deluju kao antikoagulansi (sprečavaju zgrušavanje krvi). 

Otrovi za pacove deluju kao antikoagulansi (sprečavaju zgrušavanje krvi). Otrovana životinja je apatična, ubrzano diše, odbija hranu, pije puno vode, sluznice su blede, a u kasnijoj fazi javlja se krvarenje iz prirodnih otvora, povraćanje krvi.

Trovanja se dijagnostikuje na osnovu anamneze (podataka uzetih od vlasnika, kako bi se saznalo moguće vreme trovanja i sa kojim je otrovom životinja najverovatnije došla u dodir), kliničkih znakova i / ili postmortalno (nakon uginuća), na osnovu patoanatomskog nalaza.

Prilikom sumnje na trovanje, često se vrši i evakuacija sadržaja iz sistema za varenje. Na takav način se može izbacivanjem sadržaja eventualno umanjiti količina unesenog otrova, odnosno smanjiti koncentracija otrova koji će se upiti u organizmu. U tu svrhu mogu se koristiti preparati za povraćanje (emetici) najčešće u injekcionom obliku. Njihova primena kao i izbor preparata i same doze utvrđuje se na licu mesta veterinar u skladu sa dijagnozom, telesnom težinom ljubimca kao i samim vremenom koji je prošao od trenutka uzimanja otrova ili pojave kliničke slike.

Lečenje se provodi specifičnim farmakološkim antidotom, a to je (kod trovanja kumarinskim preparatima) vitamin K (Konakion). Daje se sa infuzijom glukoze i fiziološkog rastvora, čime se suzbija dehidracija i nadoknađuje izgubljenu krv. Stanje kardiovaskularnog sistema poboljšavamo vitaminom C, a komplikacije bakterijske prirode sprečavaju antibiotici. U slučajevima kada je veća količina otrova resorbovana i kada je prisutna jače izražena klinička slika trovanja, lečenje se sprovodi više dana (najmanje 10 dana).

S obzirom da ste naglasili kako je Vaš pas pušten preko noći Van kuće moguće je da je zadubio povrede usled udara automobila.

Psi i mačke veoma često stradaju ili zadobijaju povrede u saobraćaju, bilo da se radi o udarcu automobila, bicikla... Stradaju podjednako i mlade i starije životinje, ali su i povrede kod mlađih životinja u većini slučajeva lakše i kao takve brzo prolaze.

U zavisnosti od jačine i mesta udarca, odnosno delovanje sila, kod životinja mogu da nastanu spoljašnje ili unutrašnje povrede i to mekih tkiva, tetiva, ligamenata, krvnih sudova, kao i zglobova i kostiju, a pri dejstvu jačih sila mogu nastati i povrede unutrašnjih organa, često sa lošim ishodom.

Psi kod kojih postoje neke povrede obično pokazuju promene u ponašanju, povučeni su, odbijaju hranu i vodu, pokazuju određeni stepen bolnosti povređenog dela tela, ubrzano dišu, postoji bledilo sluznica i drugo.


U svakom slučaju savetujem Vam da psa što pre odvetede na pregled kod Vašeg veterinara kako bi veterinar uradio klinički pregled, postavio dijagnozu i po potrebi uveo adekvatnu terapiju.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak