Poremećaj u rastu i povraćanje obroka
Postavio ANA JOVANOVIĆ
Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam Bernardinca mužjaka starog godinu i 10 meseci. Pas inače potiče iz jako dobrog legla. Nisam zadovoljan njegovom veličinom i težinom znajući koliki to psi mogu da budu. Hranim ga najboljom mogućom hranom za tu kategoriju pasa. Stvarno ni jednog trenutka mu nisam ništa uskraćivao niti štedeo na njemu. Pored hrane, davao sam i razne vitaminske proizvode po preporuci prodavca i stručnjaka sa veterinarskog fakulteta. Pas delimično ima apetita, jede jednom dnevno ali ponekad i povraća. Redovno je čišćen od parazita na svaka tri meseca. Fizička aktivnost je svakodnevna. Pas inače boravi u dvorištu i nije nikada vezan. Možete li mi dati neki savet kako bih ga doveo u željeni izgled i šta mi vi preporučujete? |
Voleo bih da mi odgovorite na ovo pitanje.
Unapred zahvalan, Dragan
O: Poremećaji u rastu mogu biti posledica velikog broja faktora. Pored genetskih faktora, koji su u najvećoj meri odgovorni za intenzitet rasta, na zaostajanje utiču i faktori spoljašnje sredine, a u najvećoj meri ishrana. Poznati su i unutrašnji faktori koji mogu dovesti do zaostajanja u rastu: postojanje određenih bolesti, infestacija velikim brojem parazita, hormonski disbalans.
Mladunče je još prilikom začeća (zigot) dobilo informacije o tome kako će izgledati kao odrasla jedinka (ako se nalazi u optimalnim uslovima). Pola gena je dobilo od oca, pola od majke. Interakcijom među genima i načinima nasleđivanja određenih osobina, između ostalog i rasta, određuje se krajnja veličina i oblik tela. U istom okotu, pod uslovom da je otac isti, može biti dosta različitih mladunaca, a njihova raznolikost zavisi i od raznolikosti informacija koje se nalaze u genima roditelja. Smatra se da rasni psi imaju manju genetsku raznolikost i da je prenos osobina na mladunče ujednačen, a krajnji izgled svakog od njih bez velikih razlika. Mladunče liči na svoje roditelje, tako od krupnih roditelja u najvećem broju slučajeva na svet dolazi mladunče koje će kada odraste, uz pravilnu negu takođe biti krupno. Raspitajte se kod odgajivača kod kojeg ste uzeli štene koja je visina i težina oca i majke, kako biste znali šta da očekujete.
Ishrana je veoma bitan faktor, naročito u periodu rasta. Pravilnom ishranom se organizmu obezbeđuju svi faktori koji su neophodni za izgradnju tkiva. Optimalno izbalansiran obrok obezbeđuje da se ostvari sav genetski potencijal rasta. Veoma je važno da procenat i kvalitet proteina bude korektan, jer su proteini gradivne materije organizma. Proteini su sastavljeni od aminokiselina, koje organizam koristi za izgradnju sopstvenih proteina. Neke aminokiseline organizam može sam sintetisati, dok se neke moraju unositi hranom (esencijalne aminokiseline). Energija se organizmu obezbeđuje razlaganjem ugljenih hidrata i masti. U mastima se nalaze vitamini rastvorljivi u mastima i esencijalne masne kiseline. Kao optimalno izbalansiran obrok, preporučujem korišćenje hrana superpremijum kvaliteta, npr. Brit Care, Hill's, Royal Canin, Alleva ...
Pored ishrane, u periodu rasta, organizam mlade jedinke negativno reaguje na bilo koje narušavanje homeostaze (ravonteže) organizma. Tako se kod štenadi koji su infestirani velikim brojem endoparazita može primetiti zaostajanje u rastu, anemija, slab imunitet itd. Nepoštovanje plana vakcinacije omogućava pojavu određenih zaraznih bolesti koje mogu imati teških posledica po zdravstveno stanje psa, a indirektno i na rast.
U organizmu postoji hormonski mehanizam koji usmerava tkiva i ćelije mlade jedinke na rast i razmnožavanje, čime se uvećava masa i zapremina tkiva, što mi primećujemo kao rast. Informacije za sintezu i lučenje ovog hormona su određene genima. Adenohipofiza je deo hipofize, žlezde koja se nalazi u udubljenju sfenoidalne kosti. Acidofilne ćelije adenohipofize sekretuju hormon rasta STH, koji ima ulogu u rastu tkiva, kostiju i u opštem metabolizmu. Koncentracija ovog hormona nije konstantna, već oscilira, tako da je odmah po rođenju nivo hormona visok, zatim blago opada, a sa dostizanjem polne zrelosti i pojavom polnih hormona u krvi, dolazi i do pojačanog lučenja STH, čime rast postaje intenzivniji.
Velike rase rastu do 2 godine starosti. Sa pune 2 godine možete proceniti visinu i težinu psa u odnosu na standard rase (visina mužjaka oko 70 cm, težina najčešće do 80 kg, ali neki primerci mogu biti teži) u odnosu na njegove roditelje, kao i braću i sestre ukoliko su vam dostupne te informacije.
Hronično povraćanje može uticati na rast i razvoj. Iz povraćenog stomačnog sadržaja hranljive materije nisu stigle da se resorbuju, pa na taj način pas može oskudevati u hranljivim materijama i mršaviti. Hronično povraćanje dovodi do iscrpljenosti organizma. Ukoliko vaš pas povraća ponekada (npr. povrati nakon obilnog obeda), to ne može uticati na njegov rast i razvoj, ali bi trebalo da promenite režim ishrane (npr. dati mu dva manja obroka). Ukoliko je povraćanje češće, trebalo bi otkriti uzrok koji do njega dovodi.
S obzirom da vaš pas živi napolju, u toku hladnih dana, kada su spoljašnje temperature niže od nule, neophodno je da psa hranite jačim hranama, tj. da ga hranite uobičajenom hranom uz dodatak još jednog obroka. Preporučila bih vam da mu ponudite 2 - 3 obroka dnevno, kako bi lakše svario i iskoristio hranljive materije. Ukoliko vaš pas dobija dovoljno hrane, ali nema dovoljno apetita, preporučila bih vam da mu dajete preparate koji utiču na povećanje apetita (Fortiboost, Hefe tablete, Seealgenmehl).
Vi možete maksimalno iskoristiti genetski potencijal vašeg psa po pitanju visine i težine, tako što ćete ga hraniti kvalitetnom hranom podeljenom u dva dnevna obroka, svežu vodu ćete mu stalno držati na raspolaganju, sprovodićete preventivne mere (dehelmintizacija i vakcinacija), davati vitaminsko-mineralne preparate ukoliko je to neophodno, primeniti preparat za povećanje apetita, pružiti psu dovoljno fizičke aktivnosti, koja je neophodna za razvoj mišićne mase i voditi psa kod veterinara kada god je potrebno.
OZNAKE: