Postupak uklanjanja krpelja kod psa
Postavio MIRJANA PEJČIĆ
Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam šarplaninca starog 7 god. napali su ga krpelji i nikako ne možemo da ih očistimo. Koje sredstvo predlažete za najbrže uklanjanje. Ima ih najviše na njušci. Pozdrav, Aneta |
Ako niste tretirali psa protiv kožnih parazita, posle svake šetnje pregledajte ga i isčešljajte ga jer krpelji šetaju po psu prvih 24 sata, a onda se hvataju za kožu. U tom slučaju trebalo bi s pincetom (možete je nabaviti u našem Pet centru) zahvatiti vidljivi deo krpelja, okrenuti ga dva puta za 360 stepeni u smeru suprotnom kazaljke na satu i polako povući prema sebi tj. od kučeta. Ukoliko nije uspelo, ponoviti sve to još jednom i bez prethodnog aplikovanja ulja ili alkohola na mesto gde se nalazi krpelj jer jedino tako smo sigurni da ćemo parazita izvući celog i da nije pri tome ispustio u kožu svoju slinu čiji sastav izaziva alergijsku reakciju na mestu uboda ili da eventualno ne zaostane glavica s nogicama.
Tvrda "kvržica" na koži psa je upravo reakcija okolnog tkiva koje nastoji odvojiti i izbaciti strano telo odnosno glavicu ili zaostalu nožicu krpelja. Takođe može doći i do infekcija tog područja stafilokokama i streptokokama. Proverite da li je "kvržica" topla - ako jest, hitno odvedite psa kod veterinara koji će odrediti adekvatnu terapiju. Međutim nije retkost, i nakon dužeg vremena, zaostajanje ožiljkastog tkiva u vidu "kvržice" na mestu uboda krpelja. Najopasnija bolest koju krpelji prenose psima je piroplazmoza. Uzročnik je krvni parazit Babesia koja parazitira na eritrocitima, razara ih i uzrokuje anemiju. Bolest se u početku manifestuje povišenom temperaturom, neveselošću, otežanim kretanjem, povraćanjem, tamnom mokraćom. Ako vodite psa u prirodu preporučuje se da ga tretirate nekim od antiparazitskih preparata u obliku ampula ili spreja. Aktivna materija ovakvih preparata je određeni insekticid/akaricid koji deluje repelentno (odbijajuće) na krpelje ili ih ubija. Nakon što se ovakav preparat nanese na kožu, aktivna materija se raspodeli po celoj koži i zadržava u lojnim žlezdama i dlačnim folikulima, odakle se kontinuirano otpušta tokom mesec dana, štiteći životinju od nove invazije. Nakon šetnje, nove krpelje koji još nisu odstranjeni delovanjem preparata možete s psa iščešljati pomoću gustog češlja. Nakon toga psu treba staviti odgovarajuću zaštitu. Ukoliko niste u mogućnosti da to sami uradite, obratite se veterinaru koji će stručno obaviti taj važan posao.
|
OZNAKE: