mirjana

Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

P: Imam psa, mešanca starog 7 godina. Poslednjih mesec dana konstantno ima visoku temperaturu (preko 39). U poslednjih godinu dana on ima simptome suvog kašlja. Svake nedelje ga vodimo na kontrolu, kao što sam rekla svaki put ima temperaturu i konstantno prima samo inekcije bez dodatnih analiza. Tražim drugo mišljenje pa je moje pitanje da li iz ovih simptoma vi možete nešto zaključiti ili me barem uputiti na neke analize kako bi se otkrilo šta mu je. Unapred se zahvaljujem. Ivanka


O: Prilikom pregleda u veterinarskoj ambulanti mere se vrednosti temperature tela, pulsa / bila i disanja (trijas). Od fizioloških konstanti, temperatura tela se u normalnim uslovima menja unutar uskih granica. Temperatura tela zavisi od stepena oksidativnih procesa u organizmu i funkciji regulacije toplote. Svaku znatniju promenu temperature treba smatrati bolesnom pojavom. Uporedo sa temperaturom tela, menja se i frekvencija bila i disanja. Regulacija toplote, krvotok i disanje  međusobno su usko povezane životne funkcije pa se stoga menjaju zavisno jedna od druge. Fiziološka temperatura kod odraslog, manjeg psa varira od 37,5 do 39°C.

Bolesnim životinjama merimo temperaturu dvaput na dan, ujutro između 6 i 9 časova  te posle podne između 16 i 18 časova. Jedan sat pre merenja temperature žpas mora mirovati, a dobro da ne jede ni ne pije. Pod normalnim okolnostima na temperaturu utiče niz spoljašnjih i unutrašnjih činilaca, a to su starosna dob, pol, ishrana i procesi probave, mišićni napor, temperatura okoline i atmosferske prilike, ali se nakon nekog vremena temperatura vrati na normalu. Mlađe životinje imaju višu temperaturu od starijih, a hranjenjem povečavaju temperaturu za 0,1 do 0,9 °C, ali ne duže od 3-4 sata. Mišićni napor (kretanje, vežanje) povećavaju temperaturu za 0,1 do 2,5 °C zavisno od stepena i trajanja napora te atmosferskih prilika. Uzbuđenost, jak i dugotrajan nemir, jaki bolovi takođe povećavaju temperaturu.
 
Sve to Vam navodim kako bih Vam ukazala da postoji mogućnost povećanja telesne temperature prilikom merenja u ambulanti, a postojala je mogućnost da se iz nekog od navedenih razloga temperatura poveća. Svakako je potrebno proveravati i frekvenciju bila i disanja. Osim toga,   svakako se preporučuje da uradite analizu krvi i prema parametrima  se određuje da li postoji upala u telu ili neka druga organska bolest.
 
Kašalj je refleksna obrambena reakcija izazvana nadražajem određenih delova respiratornog sistema, tj. tusigenih zona. Posebno je osetljiva sluznica grkljana i sluznica u području račvanja dušnika. Nadražaj za kašalj su upalni proces, sekret, krv, slina, prašina, strana tela, gasovi, dim i  hladan vazduh. Kašalj može biti vlažan ( praćen čujnim kretanjem vlažnog sekreta  i njegovim izbacivanjem) i suv (kad sekreta ili nema ili je osušen pa životinja ne iskašljava). Kod Vašeg psa bi bilo dobro uraditi analizu krvi, EKG srca te RTG ili UZV grudnog koša. 
 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak