O: Stanje koje ste opisali je iritantno i bolno za Vašeg mačora ali od samih rana na koži on ne može da ugine. Ipak ako proces dugo traje, ako se životnja ne leči i rane nastave da se šire i komplikuju, mačka može da izgubi apetit, da postane apatična i nervozna, a to može i životno da je ugrozi.
S obzirom da mačak još uvek ima probleme sa ranama indikovano je da i dalje bude na antibiotskoj terapiji. Osim injekcija, maci veterinar može da prepiše i tablete pa i antibiotski sirup, što je manje traumatično za životinju. Antibiotska terapija kod kožnih bolesti može da potraje i 6-8 nedelja, pa i duže. Zaštitu protiv buva sprovodite redovno na mesečnom nivou, kako bi sprečili bilo kakvu mogućnost reinfestacije buvama, jer očigledno postoji jaka alergijska reakcija kod Vašeg ljubimca na njihovu pljuvačku.
Postoji i niz preparata na našem tržištu koji se koriste kao dodaci terapiji alergijskog dermatitisa, a nisu invazivni za životinju.
Preporučujem Vam Derm-Caps kapsule proizvođača Canina koje su upravo namenjene životinjama koje imaju problem sa dlakom, kožom, alergijama, ekcemima i dermatitisom. U pitanju je ulje noćurka i riblje ulje koje je u mali kapsulama i lako se aplikuju. Takođe postoje i različiti preparati za zasušivanje rana u vidu spreja: Dermocool sprej (Virbac), antibiotski Engemicin sprej, ili sprej na bazi aluminijuma za brže zarastanje rana Alu-farm sprej. Postoje i preparati u vidu gela kao što je Skingel (ICF) ili u vidu masti kao što je Mumivet mast. Ovi preparati štite ranu, deluju antibakterijski i antiseptično, te na taj način saniraju rane i ubrzavaju njhovo zarastanje.
S obzirom da postoje različiti preparati i dodaci ishrani, uz promenu ishrane i redovnog tretmana protiv buva Vaš mačak može uspešno da se izleči, i ne bi trebalo da bude životno ugrožen.
|