Marija Tetkic v3

Odgovara:
Marija Tetkić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam ženku Dogo Argentino staru 8 godina bila je super zdrava do oktobra prosle godine kada je ujeo zaraženi krpelj, a na to se nadovezala piometra gnojna upala materice operisana je i njeno stanje ide na bolje od piometre i ujeda krpelja se opiravila ali se nakon operacije javio drugi problem prvo je počela da šepa na zadnju levu šapu i čudno da hoda na zadnje šapice svi su prvo mislili da je zatežu konci i da zbog toga čudno hoda međutim meseci prolaze ona je i dalje slaba na zadnje noge i čudno hoda kao da njene zadnje šape nisu njene nekako u totalnom raskoraku u odnosu na prednje teško se penje na krevet i teško ustaje inače je raspoložena igra se ide napolje al te zadnje šape nešto nisu u redu. Uradili su rendgenski snimak na kom je sve u redu i sada su joj dali da pije rikarf od 100 mg pola ujutru pola uveče. Zanima me da li bi nam možda znali reći o čemu se radi i šta bi još mogli preduzeti po tom pitanju pošto nam naši veterinari ne govore ništa precizno ? Hvala vam unapred, Dragana

O: Slabost zadnjih nogu može biti posledica različitih poremećaja koštano zglobnog sistema, neurološkie disfunkcije ili nekog sistemskog oboljenja.

Veome je teško samo na osnovu Vašeg opisa odrediti o čemu se tačno radi. Neophodna je detaljna anamneza i istorija bolesti, zatim je neophodan detaljan klinički pregled, procena stanja psa u mirovanju i kretanju, a zatim i neurološki pregled.

Lek koji Vaš pas pije spada u grupu nesteroidnih antiinflamatornih analgetika i trebao bi da smanji ili ukolni bolnost i da mu omogući bolju pokretljivost.

Ono što mogu da Vam preporučim je ishrana medicinskom hranom Vet Life Joint ili Royal Canin Miobility Large Dogs koja je obogaćena glukozaminom i hondroitin sulfatom, supstancama koji se deponuju u zglobovima i omogućava njihovu bolju pokretljivost. Takođe, ove supstance se nalaze i u preparatima Canhydox GAG (Canina), CaniAgil (Anivital), Glucosamin Tabs (Dr. Alder) koji su u vidu tableta.

Vaš pas je stariji pa su problemi sa kostima, zglobovima, pa i neurološki problemi mogući.

Predlažem Vam da se pridržavate uputstava koje Vam daje Vaš veterinar i da psu ograničite kretenje, odnosno da izbegavate duge šetnje, propinjanje i skakanje.


Više o problemu sa kretanjem kod starijeg psa možete pročitati u prethodnom odgovoru koleginice Mirjane Pejčić, dr. vet. med. „Problemi sa kretanjem starijeg psa gigantske rase“.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak