Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imam sijamsku mačku staru 3 godine, koja je sterilisana. Pre nekog vremena smo u stan doneli muško rusko plavo mače od 2 meseca,  ne sluteći da će mačka reagovati onako kako je reagovala. Počela je da frkće, ispušta strašne, ratoborne zvuke, da se ježi, da reži... Mače smo, plašeći se za njegovu bezbednost, istog dana morali da vratimo, nažalost. Moje pitanje je ima li  pomoći? Da li bi se mačka navikla na pridošlicu? I da li bi je još jedna mačka u stanu od 45 kvadrata usrećila, ili bi joj zagorčala život? Da li bi se sterilisana mačka kasnije bolje slagala sa mačorom ili sa drugom mačkom?
Unapred zahvalna na Vašem odgovoru, Aleksandra

O: Čulo mirisa ima veoma važnu ulogu u komunikaciji među mačkama. Mačke koriste ovo čulo da bi razlikovale ostale mačke i ljude. U zajednici mačaka, naročito divljih, postoje dve grupe. Jedna grupa je sastavljena od različitih polova, a predvodnik je odrastao mužjak. Druga grupa je sastavljena od ženki i mladunaca. Unutar svake grupe se razvije složena hijerarhijska organizacija i svi pripadnici te zajednice poštuju svoj položaj, a naročito one koji se nalaze na hijerarhijski višem nivou. Kada je reč o kućnim mačkama, pravila su veoma slična. Mačka domaćin je jedina koja je postojala na teritoriji i ona će automatski negativno reagovati na pridošlicu. Ovo je prirodna pojava, mačka brani svoju teritoriju.

Naučnici smatraju da su mačke veoma izražajna bića i da gestovima i položajima tela jasno daju do znanja u kojem se raspoloženju nalaze. Mačka koja se nalazi u stanju pripravnosti ima direktan i otvoren pogled, nakostrešene brkove i uši usmerene prema dole. Ukoliko pored toga ispolji i nervozu, stegnuće nosne šupljine, kako bi pokušala da identifikuje miris i sve poruke i znake koje prima čulima vida i sluha. Kada domaća mačka pogledom na drugu životinju prepozna pretnju, u jednom trenutku će stajati nepomično, a zatim će početi polako da mrda repom levo - desno. U slučaju da joj se opasnost približava, počinje da savija telo i kostreši dlaku, a pritom uši maksimalno približi glavi (spljošti). Zvukovi koje mačka ispušta su veoma raznoliki i različito izgledaju u zavisnosti od raspoloženja mačke. Glas je potpuno razvijen sa 3 meseca života.

Mačke su dosta nepredvidive životinje. U nameri da sačuvaju svoju teritoriju ili ljubav vlasnika, moguće je da svoju ljubomoru pokažu kroz dosta izraženu agresiju. One generalno vole društvo iste vrste i retko se dešava da ne prihvataju druge mačke, samo im je potrebno duže vremena da se naviknu i da dobro upoznaju pridošlicu. Veoma je bitno da Vi ne usmerite svu pažnju na mače, već da ljubav jednako delite na oba ljubimca. Kada mačka domaćin shvati da joj pridošlica nije pretnja, sve netrpeljivosti prestaju.

Preporučila bih Vam da izaberete mačku kao novog prijatelja Vašoj maci, jer se one bolje slažu nego mužjaci ili  par. Zajednica dve mačke je zasnovana na prijateljskom odnosu i saradnji. Dve mačke traže fizički kontakt, njuše se dok su im repovi podignuti ili se trljaju glavama jedna o drugu. Vole i da spavaju zajedno i da umivaju jedna drugu.

OZNAKE:

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak