Uz malo više pažnje i maženja mačka će prihvatiti novo okruženje. Jedino što je veoma teško, čak i neizvodljivo premostiti, jeste da se mačka koja je ranije imala mogućnosti da izlazi iz kuće privoli da više ne napušta kuću.
Mačka koja je odrasla, a nikad nije izlazila iz kuće najčešće neće koristiti tu mogućnost ni ako, kad odraste, promeni sredinu i stekne mogućnost da izlazi. Ali, ako mačku koja nije navikla na to da boravi napolju naglo prinudimo na to, vrebaju je mnoge opasnosti od kojih neće umeti da se sačuva – saobraćaj, tuče sa drugim mačkama, psi, nedobronamerni prolaznici.
Udomljavanje odrasle mačke u odnosu na mačiće ima i svojih prednosti. Odrasla mačka već je razvila svoju ličnost, tako da znate kakva je, da li je umiljata, pitoma, ili možda manje sklona maženju, pomalo divlja. To je nemoguće predvideti ako uzmete malo mače, ali kod odrasle mačke, te odlike su formirane. Ako je odrasla mačka živela u okruženju u kome ima dece, već će biti naviknuta na njih.
Odrasle mačke, osim toga, ne zahtevaju toliko nadzora kao mačići. Mačići još uvek uče i istražuju i puni su energije, tako da je potrebno da odvojite više vremena za igru sa njima i da pomnije pazite na to da ne naprave neku štetu ili da se ne povrede. I odrasla mačka će, kad dođe u novu sredinu, pomno ispitati svaki kutak, ali već ume mnogo bolje da se čuva, a i ljudi od kojih ste je dobili znaće da vam kažu kojim nestašlucima je eventualno sklona i šta treba da stavite van njenog domašaja.
Prilikom udomljavanja odrasle mačke bitno je da se raspitate o njenom zdravstvenom stanju, vakcinama koje je primila, eventualnim bitnim intervencijama veterinara... Odrasla mačka navikla da boravi isključivo u stanu imaće potpuno razvijene higijenske navike i već će biti naučena da koristi posudu sa posipom.
Veoma je bitno da se raspitate o njenim navikama u pogledu ishrane: kakvu vrstu hrane voli, a koju eventualno odbija da jede, da li je navikla na suvu hranu (keksiće za mačke), na konzerve, ili su joj pripremali hranu. Njene navike u ishrani možete i promeniti, ali nikako naglo. Raspitajte se i na koju marku posipa je navikla, jer promena vrste posipa može izazvati otpor kod mačke.
Prilikom uzimanja odrasle mačke, veoma je poželjno da uzmete i neku od njenih činijica i, ako je moguće, njenu kutiju za posip i, eventualno, neko ćebe, jastuk, nešto na čemu je posebno volela da leži u svom prethodnom domu. Uzmite takođe i njene igračke. Na taj način će u novom okruženju u koje ćete je doneti imati bar nekoliko poznatih predmeta, što će joj olakšati privikavanje.
Pustite je da ispita svoj novi dom, da se prošeta po svim prostorijama i stavljajte joj do znanja da je dobrodošla i da ste spremni da je mazite, ali nemojte joj prilaziti silom i naglo. Dopustite joj da se privikne i da ona prva priđe Vama. Ponekad to može da traje i dva-tri dana i to ne treba da vas obeshrabri. Ali, ako traje suviše dugo, znači da se mačka teško prilagođava novoj sredini.
Mačke su životinje koje se vezuju kako za druge mačke tako i za ljude u slučaju kada žive u zajednici sa ljudima. Proces socijalizacije i privikavanja zahteva vreme i strpljenje i svakodnevnu brigu o životinjama, praćenja njihovog ponašanja ispravljanja lošeg ponašanja itd.
Kao i sve životinje mačke su podložne stresu prilikom promene sredine, promene vlasnika, okoline, hrane, posipa i naravno društva. One u ovom slučaju mogu da razviju neke nepoželjne oblike ponašanja u smislu da odbijaju hranu, posip, grebu nameštaj i drugo. U principu niko ne može sa sigurnošću da Vam kaže kako će mačke reagovati na razdvajanje i promenu sredine i društva i Vama svakako savetujem da se naoružate strpljenjem i ljubavlju.
|