Odgovara:
Aleksandra Todosijević, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Moj mačak je pre dve godine imao najgori mogući oblik uremije, koji je prouzrokovan neadekvatnim lečenjem FUS-a (od strane vise veterinara). Testovi krvi koji su radjeni pre 4 meseca su u najboljem redu, kao i ultrazvuk bubrega. S obzirom na hroničan oblik njegovog stanja, interesuje me da li bi ipak mogao da se kastrira, kao i kako bi se kastracija odrazila na njegove mokraćne kanale. Sada ima 3 godine. Hvala, Ana

O: Uremija predstavlja stanje u kojem se u krvi javi veća količina uree i drugih spojeva amonijaka što spušta pH ispod 7.

Uremija se javlja kao zadnji stadijum otkazivanja bubrega. Za funkciju bubrega, osim vrednosti uree i kreatinina, imaju važnosti i vrednosti fosfora, amilaze i albumina.

Jedan nalaz povišenih vrednosti nekoliko parametara u analizi krvi nema naročitog dijagnostičkog značaja. Tek dva uzastopna nalaza viših vrednosti, napravljenja u razmaku 3 - 4 nedelje, mogla bi ukazati na određene zdravstvene probleme, a osim ovih biohemijskih pokazatelja, kod dijagnostike neophodno je napraviti i kompletnu krvnu sliku, analizu urina, UZV bubrega, RTG abdomena. Svakako u dogovoru sa Vašim veterinarom kroz nekoliko nedelja napravite kontrolnu krvnu sliku kako bi se dobila bolja slika o zdravstvenom stanju Vaše mace.

FUS - feline urologic syndrome ili FLUTD - Feline lower urinary tract disorders predstavlja poremećaj donjih mokraćnih puteva u mačaka.

Kamenci se formiraju usled prezasićenosti urina sa određenim mineralima. Nekoliko je uzročnika prezasićenosti urina uključujući i povišenu koncentraciju specifičnih minerala u urinu, promene pH (kiseli ili bazni), jako koncentrovani urin, prisustvo ili odsustvo stimulatora i inhibitora za formiranje kamenaca. Predisponirajući faktori za nastanak su: genetika, razlike u sastavu hrane i konzumiranju vode, postojeća metabolička bolest kao što je hiperkalcemija zbog preaktivne paratireoidne žlezde te kongenitalnih problema. U većini slučajeva formiranja mokraćnih kamenaca, ne zna se uzrok.

Uroliti se u mačaka generalno češće javljaju u mužjaka nego u ženki iz anatomskog razloga - imaju užu uretru od ženki. No problem će se razviti tek kada pH mokraće odudara od normale - ako je prekiseo formiraju se kamenci a ako je bazan kristali. Sekundarno se može razviti bakterijska infekcija. Takođe, u mužjaka je zabeležena češća pojava oksalatnih kamenaca. Rizik za pojavu istih raste sa starenjem životinje a u najvećem procentu kod kastriranih mužjaka u starosti 10-15 godina. Bakterijska infekcija obično ne prati formiranje oksalata već je nalaz uzroka - hiperkalcemija. Ovaj problem se obično viđa u kastriranih mužjaka i/ili nekastriranih mačaka oba pola koje metabolišu bazni urin. Pokazalo se da je to posledica ishrane koja sadrži i manju količinu mesa i mesnih prerađevina a veću količinu hranjivih materija biljnog porekla. Inaće normalna ishrana mesojeda rezultira kiselim urinom. Zato naglavašam važnost ishrane kastriranih mužjaka kvalitetnom hranom; nikako ne ostacima od "ljudskog" obroka, a ako je moguće, ne niti komercijalnim hranama.

Ova pojava se povezuje i sa kastriranjem mužjaka u ranijem uzrastu jer uretra i penis ostaju nerazvijeni u potpunosti zbog nedostatka hormona testosterona te stoga i suženi. Manja i tanja uretra pogodnija je za formiranje kamenaca i nastanka obstrukcije.

Osim kastracije kao rizik za nastanak kamenaca i uopšte problema sa mokraćnim sistemom u mačaka ulogu imaju i genetika, gojaznost, smanjena telesna aktivnost, ishrana samo dehidriranom hranom sa smanjenim unošenjem vode.

Kako kastracija nije jedini uzrok nastanka ovih problema ne može se reći da je ona uzrok nastanka obstrukcije donjeg urinarnog trakta.

O kastraciji mačora posala je dr. Pejčić ovde.

Najbolje bi bilo da u dogovoru sa Vašim veterinarom odlučite šta bi bilo najbolje za Vašeg ljubimca.

OZNAKE:

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak