Milan Milanovic v3

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam rotvajlera 2,5 god.staroga, živim u Bijeljini. Od neki dan sam primjetio da ispod desnog uha vlaži i da to on rado češe šapom. Išao sam kod vetrinara-oni su ga uspavali, detaljno pregledali i konstatovali da nema nikakvih tumorozni promjena. Dali su mu neke lijekove i vitamine ali se stanje nije popravilo. Stalnim češanjem to je još više iritirao. Povlači se u neke ćoškove, nije zainteresovan nizašta. Hranu redovno uzima. Napominjem da je do tada bio jako veseo i poslušan pas. U međuvremenu, na nagovor nekih prijatelja odveo sam ga kod gujara, koji je konstatovao da ga je ujela zmija i dao neku tekućinu da popije i mast da se namaže to mjesto. Ništa se nije promjenulo, pas i dalje bježi po ćoškovima, skriva se. Intezivno češe to mjesto tako da je skoro napravio ranu. Ne znam da li ste imali takav slučaj i imate li savjet za mene kako bi pomogao mom ljubimcu. Šaljem Vam sliku da vidite gdje je to mjesto, jedino što je sada jako crveno i za njega veoma bolno. Puno pozdrava i ako imate savjet molim Vas da mi što prije odgovorite. Aleksić Rado iz Bijeljine

О:
Prema onome što ste opisali i prema priloženim fotografijama, kod Vašeg ljubimca je najverovatnije reč o akutnom vlažnom dermatitisu, popularno zvanom Hot spots.

Reč je o bolesti koja se najčešće javlja kod dugodlakih rasa pasa ili kod onih sa gustom podlakom. Obično je uzrokovana lokalnom alergijskom reakcijom na specifični antigen kao sto su ugrizi insekata, naročito buva, koji su najčešći uzročnici.

Od ostalih mogućih uzroka u obzir mogu doći alergije na hranu ili neki inhalacijski alergen, grinje ili šugarci, infekcije uveta, neadekvatno držanje, neke vrste trava koje svojim mehančkim prisustvom iritiraju tkivo, bolesti analnih žlezda i drugo.


Hot spots su zapravo okrugle lezije koje se obično nalaze na vratu, bedrima ili duž bočne strane prsa. Ove su povrede vlažne, upaljene, bez dlake i obično dosta bolne. Životinje najčešće ližu, grizu i grebu navedene promene što još više iritira već nadraženu kožu. Važno je još spomenuti i to da se ove lezije znaju dramatično povećati u vrlo kratkom vremenskom periodu.

Ova se bolest retko javlja u hladnijim područjima. Takođe podjednako se javlja kod kućnih pasa i onih koji napolju. Kod dosta njih će se ove lezije javiti i nekoliko puta tokom života, dok će se kod nekih pojaviti jednom i nestati za manje od desetak dana.

Što se tiče lečenja, potrebno je svakako ukloniti uzrok i sprečiti dalje širenje lezija.

Prvi korak u tretiranju hot spota je šišanje ili brijanje dlake na i oko samih lezija. To će omogućiti dobru ventilaciju upaljenog tkiva i tako olakšati lečenje. Zatim je lezije potrebno očistiti nekim blagim antiseptikom, a nakon toga naneti antibiotsku mast, kremu, gel ili sprej. Kod ozbiljnijih slučajeva potrebno je davati i antibiotike oralno, a po potrebi i protivupalne lekove . Kako bi sprečili češanje preporučuje se psu staviti i tzv. elizabetin okovratnik i po potrebi skratiti nokte.

I na kraju, što se tiče same prevencije, vrlo je važno redovno korištenje preparata protiv buva.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak