Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Našla sam ženku labradora na ulici pre dva dana. Imala je usečenu ogrlicu, tačnije plastični kanap. Rana je bila prilično duboko u mesu, veterinari su je operisali, sada je kod mene na lečenju i terapiji. Stara je do godinu dana, pretpostavljam da je nekome pobegla, a taj neko, čim joj nije kupio pristojnu ogrlicu, verovatno nije ni bio zainteresovan da je traži, a čipovana nije. Veterinar joj je izvadio oko 20 krpelja, a ja još nekih 35, 40. Zaista neverovatno da je uopšte preživela. Ja se bavim udomljavanjem napuštenih pasa, mešanaca i rasnih, tj. onih neželjenih, do ozdravljenja će biti kod mene, a zatim ću joj naći savršen dom. Jako sam zabrinuta jer se do sada  nisam  srela sa ovakvim ranama,  pa bih htela

savet ako možete da mi pomognete. Čime da joj mažem ranu da što pre zaraste, mast ili prašak? Da li da je previjam, a kako će se sušiti ako bude zavijena u gazu? Ne znam šta da radim, a nikako ne želim da joj odmognem. Strah me je svega, bojim se da joj ne naškodim. Inače je divna, vedra i vesela. Dopusti mi da joj pogledam vrat uz mahanje repom, prava je dobrica. Hvala unapred!
S poštovanjem, Borislava

O: U procesu zarastanja rana postoje 4 glavna stadijuma.

Inflamacija - zapaljenje je prvi stadijum zarastanja rane i može se podeliti na dve faze. U inicijalnoj fazi javlja se vazokonstrikcija koja dovodi do zaustavaljnja sitnijeg kapilarnog krvarenja. Kasnije dolazi do vazodilatacije. Druga faza je praćena migracijom leukocita iz krvotoka u povređeno tkivo. U početku ima više neutrofila, a kasnije monocita.

Čišćenje rane je drugi stadijum u toku kojeg neutrofili i monociti fagocituju bakterije i delove mrtvog tkiva i na taj način čiste ranu, omogućavajući zarastanje.

Proliferativni stadijum je treći stadijum koji se karakteriše rastom kapilara i proliferacijom fibroblasta i epitelijelnih ćelija. Stvara se mlado granulaciono tkivo, koje lako krvari.

Maturacija je faza kada mlado tkivo ojačava usled prožimanja rane kolagenim vlaknima.

U procesu zarastanja rana je najbitnije ranu što manje dirati kako se ne bi dodatno nadražila ili inficirala i održati nju i njenu okolinu suvom i čistom.

O tome da li ranu treba prekriti zaštitnim zavojem ili ne, odluku donosi veterinar koji je sanirao povredu. Generalno, hirurške rane se ne prekrivaju zavojima.

Postupak sa ranom koja zarasta "per primam" podrazumeva uglavnom samo prskanje antibiotskih sprejeva. Neophodno je održavati redovnu higijenu okolnog krzna i paziti da se rana ne kvasi.

Vaša kuca je pregledana od strane veterinara i rana je zbrinuta.

Od procesa zarastanja rane, kao i eventualnih komplikacija (infekcija rane, povređivanje, otežano zarastanje rane itd.), zavisi koliko često i da li ćete uopšte opet posetiti veterinara, kao i na koji način ćete dalje postupati sa ranom.

Ukoliko primetite da se rana otvara, da se pojavljuje iscedak ili neprijatan miris, da se okolna koža zacrvenela, da otiče i da pas postaje nervozan, razdražljiv, savetovala bih Vam da odvedete psa kod veterinara.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak