Zatvor (opstipacija) i otežano kretanje (displazija / artritis) starijih pasa
Postavio MIRJANA PEJČIĆ
Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam ženku velikog šnaucera, staru 10 godina i 6 meseci. Ove godine, sredinom marta meseca je operisna (ovarohisterioktomija) zbog gnojne upale materice. Nakon 2 - 3 meseca je počela da hramlje i da teško ustaje i spušta se u ležeći - sedeći položaj, veterinarka je dijagnostifikovala displaziju kukova i artritis i keruša je dobila terapiju (koju od tada redovno dajem - ujutro Movalis i Ranisan, a predveče Tetrazepam). Tegobe nisu prestale, veterinarka je predlagala rentgen, ali je meni problematičan transport (u Somboru ne postoji rentgen za pse), pa sam htela da pitam, da li bi joj pomogle injekcije, a prekjuče joj se "naduvao" i stomak, nije imala stolicu, a dva puta je i povratila, s tim da je juče redovno jela. |
Brine me to što nema stolicu i da li je to možda zbog toga što se u poslednja 3 - 4 meseca slabije kreće, pa su se creva "ulenjila", ili je to možda kontraindikacija lekova ili nešto treće. U ishrani skoro da i ne dobija kosti, hrani se psećom salamom, granulama, Pedigreovim krekerima, skuvanim svinjskim i junećim grkljanima, povrćem i pecivom. Molim Vas da me posavetujete, kako bih pomogla svom vernom prijatelju.
Hvala, Svetlana
O: Prosečan životni vek psa je 12 - 15 godina. Kako pas stari postaje manje živahan, slabe mu reakcije na okolinu, čula mu više nisu oštra kao pre.
Uz vidne promene, kod starijeg psa postoje i one promene koje mi ne možemo opaziti, ali se neminovno dešavaju i lokalizovane su na unutrašnjim organima. Najčešći zdravstveni problemi starijih pasa su vezani za oboljenja srca, bubrega, koštano - zglobnog aparata, pojavu tumora, kao i problemi vezani za slabljenje funkcije čula - gubljenje vida ili gluvoća itd.
Bez obzira na starost psa, potrebno je utvrditi dijagnozu oboljenja. Odlaskom kod veterinara, na osnovu kliničke slike, anamneze i kliničkog pregleda moguće je postaviti sumnju na određeno oboljenje. Dodatnim (specijalnim) metodama pregleda (u slučaju Vašeg psa - RTG snimak) je moguće dobiti više informacija o stanju organa ili organskog sistema koji je zahvaćen patološkim promenama.
Zatvor predstavlja veoma čest problem kod starijih životinja. Feces se zadržava u kolonu, postaje suvlji i tvrđi i teško se evakuiše. Zatvor može nastati kada feces ne može dalje pasirati, jer postoje smetnje, suženje lumena creva ili potpuno zatvaranje lumena creva (kod npr. zapetljaja creva ili pritiska drugih organa ili stranih tvorevina), kada se tvrdi, nesvareni sastojci sadržaja ispreče i smetaju dalju pasažu (kosti, strani predmeti, dlake, paraziti..), zatim neuromuskularne smetnje, stresne situacije, bolna stanja - bolne defekacije itd.
Kada životinja ima zatvor, ona pokazuje određene kliničke simptome: otežano, bolno, naporno defeciranje, sa pojavom grčeva uz izbacivanje male količine suvog fecesa. Može se takođe ispoljiti i letargija, depresija, abdominalni bol, anoreksija, pa čak i povraćanje.
Preporučujem Vam da ponovite pregled. Za dijagnostiku bolesti debelog creva je vrlo važan detaljan razgovor vlasnika obolele životinje sa veterinarom. Jako je važno da vlasnik detaljno ispriča veterinaru sve podatke o načinu ishrane, o držanju, nezi i navikama obolelog ljubimca. Podaci o ishrani moraju veterinaru da kažu šta i koliko životinja jede i koliko često.
Fizičkim pregledom životinje obolele od bolesti debelog creva, palpacijiom stomaka obolele životinje, moguće je da veterinar napipa eventualno prisustvo uvrnuća creva ili tumorozne mase, kao i postojanje velike količine stvrdnutog fecesa. Pregled završetka debelog creva prstom veterinaru može da da podatke o prisustvu tumora, stranih tela ili suženja u tom delu creva. Koprološki pregled je jednostavan, a vrlo važan metod u dijagnostici oboljenja debelog creva jer njime može da se sa sigurnošću ustanovi prisustvo crevnih parazita. Radiološki pregled - bez kontrasta može da nam pomogne ako su u pitanju tumorozne promene na debelom crevu ili određene vrste stanih tela. Kontrastni radiološki pregled daje nam mnogo više podataka o stanju unutar debelog creva ali obično zahteva anesteziranje pacijenta. Pregled ultrazvukom može da bude pomoćni metod u dijagnostici bolesti debelog creva, a u nekim slučajevima pregledom ultrazvukom moguće je i postaviti dijagnozu.
Kada životinja ima problema sa hroničnim zatvorom, ona mora biti podvrgnuta određenom režimu ishrane. U pitanju je lako svarljiva hrana bogata vlaknima. U ponudi Pet centra - pored hrane namenjene ovakvim problemima kod pasa - takođe imamo i preparate koji poboljšavaju varenje, npr. Cani Fiber - prehrambeni dodatak koji reguliše digestivne probleme, a bogat je rastvorljivim i nerastvorljivim vlaknima.
Problemi u kretanju mogu da budu različitog porekla. Uglavnom su to bolni procesi koji mogu da zahvate mišiće, fascije, tetive, ligamente, kosti, zglobove ili nerve, ili se radi o mehaničkoj smetnji zbog paralize nerava ili mišića ekstremiteta (kontraktura mišića, tetiva, ligamenata, ankiloza zgloba, prelom kostiju). Kao potpora terapiji savetuje se specijalan režim ishrane koji može bitno uticati na oporavak životinje.
S obzirom na starost, postoje određene medicinske hrane za probleme lokomotornog sistema: Hill's j/d (u dehidriranom obliku - granule i konzerviranom obliku) i Royal Canin Mobility Support (u dehidriranom obliku). To su hrane koje su bogate hondroitinom, omega-3 masnim kiselinama, bakrom, manganom i cinkom koji pomažu obnavljanje hrskavice i smanjuju bolnost zglobova. Omega 3 masne kiseline štite hrskavice i deluju protivzapaljenski; hondroitin i glukozamin obezbeđuju zaštitu i bolju regeneraciju hrskavice.
Takođe postoje i razni dodaci koji se koriste kod problema sa vezivnim tkivom, kod upale tetiva, slabosti tetiva i vezivnog tkiva, ukočenosti zglobova i bolesti koje onemogućavaju kretanje (spondiloza i artroza). To su: Canhydrox GAG (Canina) - pomaže kod akutne i hronične bolesti zglobova, upale i dehidracije tetiva i vezivnog tkiva, ukočenosti zglobova (spondiloza, artroza). Starijim psima se na svakih 14 kg telesne težine daju po 4 tablete. Cani Agil - prehrambeni dodatak za pse kao zaštita tkiva, hrskavica i zglobova. Dozira se jedna ipo tableta na 10 kg telesne težine, zatim Antiartrozin - plus, za pse preko 10 kg daju se 2 tablete na dan.
Preparati se koriste u kontinuitetu od 2 - 3 meseca. Ako je u periodu od 2 - 3 meseca došlo do povlačenja simptoma, možete napraviti pauzu od 3 meseca, pa posle toga ponovo preventivno dodavati preparat u hranu u periodu od sledeća 2 - 3 meseca. Ukoliko je nakon sprovedenog tretmana došlo do poboljšanja, a još uvek su vidljivi simptomi, svakako nastavite sa davanjem preparata i dalje. U tom slučaju preparat se može uzimati i doživotno.
Uz nabrojana pomoćna sredstva ponekad je potrebno uzimati i "Rimadyl" ili "Metacam" - lekove koji pomažu kod zapaljenskih stanja lokomotornog sistema, a po preporuci veterinara koji je pregledao psa i postavio dijagnozu.
O displaziji kukova pisali smo ovde.
OZNAKE: