Zoonoze u kornjača
Postavio MIRJANA PEJČIĆ
Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Da li je istina da kornjče sadrže neke bakterije koje utiču na čoveka tako što čovek ne može da ima potomstvo? Aleksandar |
Kod reptila učestalost doseže i do 90 %. Kod njih nije u potpunosti moguće ukloniti bakteriju, a da se ne ugrozi njihovo zdravlje. Samo u retkim slučajevima, gmizavci obolevaju od salmoneloze, a u 80 % slučajeva ako su loši uslovi držanja životinje. Najčešći izvor infekcije je preko kontaminirane hrane. Bakterija je prisutna na nedovoljno kuvanom mesu, piletini i jajima. Kako je bakterija mikroskopske veličine, ne može se utvrditi njena prisutnost bez pretrage fecesa i krvi. Zbog periodičkog izlučivanja salmonela fecesom, u većine slučajeva test nije u potpunosti pouzdan. Najlakši, ali i najefikasniji način preveniranja pojave salmoneloze je održavanje higijene. Nakon svakog kontakta sa kornjačom operite ruke, redovno čistite i održavajte terarijum, perite ruke nakon diranja posude za hranu i vodu, vodite računa da pripremanje hrane za Vas bude odvojeno od pripremanja hrane za kornjaču, onemogućite kretanje kornjače po kuhinji ili wc - u. Posuda za hranu i vodu od kornjače nikad ne bi smela biti u kontaktu ili u blizini mesta za pripremu hrane za ljude, a kornjači onemogućiti kretanje u prostoru kad pripremate hranu.
Na kraju, salmoneloza je samo jedna od zoonoza koje ugrožavaju ljudsko zdravlje. Kao uzročnici bolesti koje ljudima mogu generalno preneti gmizavci navode se bakterije: Aeromonas, Campylobacter, Citrobacter, Coccidia, Clostridium, Corynebacterium, Edwardsiella tarda, E. coli, Enterobacter, Klebsiella, Leptospira, Mycobacterium, Neisseria, Pasteurella, Pentastomiasis, Proteus, Serratia, Staphylococcus, Streptococcus, Yersinia.
|
OZNAKE: